Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 12:51
Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy, tak by im nie zaszkodzić? Czym wolno je karmić, a czym nie? O czym pamiętać dokarmiając te, które spotykamy w mieście i te żyjące w parkach, jak choćby kaczki czy łabędzie? W "Czterech porach roku" dowiedzieliśmy się również jaki rodzaj karmnika wybrać i jak o niego zadbać. 
Sikorka
SikorkaFoto: Jausa/shutterstock.com

Posłuchaj
10:26 Jedynka/4PR 19.01.2021 ptaki.mp3 Jak mądrze dokarmiać ptaki podczas mroźnej zimy? (Cztery pory roku/Jedynka)

dzierzba wróblowate FREE 1200_660.jpg
Najbrutalniejsze ptaki na świecie i ich mroczne tajemnice

Jak mówi Magdalena Stępińska z Lasów Państwowych największym błędem jaki możemy popełnić jest dokarmianie ptaków chlebem. - Chleb zakwasza organizm, szkodzi i z tego powodu ptaki często chorują. Nawet, jeżeli chleb nie jest na zakwasie, absolutnie nie dokarmiamy chlebem - apeluje. 

Jako pokarm dla ptaków, które spotykamy w mieście, może służyć m.in. słonecznik pastewny, kukurydza, płatki owsiane. - Można również ugotować warzywaw nieosolonej wodzie, pokroić je w kostkę i wtedy wyrzucić na brzeg - tłumaczy ekspert. 

Należy równeiż pamiętać, że pokarm dla ptaków powinien suchy, nie zawierać przypraw (sól, cukier). Nie należy również wrzucać go do wody.

Karmniki dla ptaków 

Przylatujące do karmnika ptaki niewątpliwe cieszą oko, jednak ważne, żeby dostarczać im pokarm regularnie. - Przykładowo sikorki zapamiętują miejsce, gdzie był ostatnio pokarm i w to samo miejsce wracają. Bezwględnie musimy regularnie nasypywać pokarm oraz systematycznie dbać o higienę karmnika - zaznacza Magdalena Stępińska. 

źródło: Mój piękny ogród/Youtube

Czy wróble zniknęły z naszych miast?

Od lat 90. XX wieku obserwuje się gwałtowny spadek wróbli w miastach. Naukowcy alarmują, że populacja tych ptaków gwałtownie się zmniejsza. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Ptaków podało dane, z których wynika, że np. w Wielkiej Brytanii od lat 70. ubiegłego wieku z 12 mln par pozostała połowa. W Polsce niestety również zauważono ten problem.

- W Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także w Polsce obserwuje się spadek liczebności tego gatunku. Do końca nie znaleziono przyczyny, dlaczego tak się dzieje - wyjaśnia gość audycji. - Hipotez jest kilka, jedną z nich może być zmniejszenie miejsc, gdzie wróble mogą zakładać gniazda - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Magdalena Stępińska (Lasy Państwowe)

Data emisji: 19.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.17

ans 

Czytaj także

Jak mądrze dokarmiać ptaki i inne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 10:15
Zimą najmniejsi mieszkańcy miast i lasów potrzebują naszej pomocy w zdobywaniu pożywienia. Jak rozsądnie dokarmiać zwierzęta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowiński Park Narodowy. Bogactwo atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:10
W ramach wakacyjnej plenerowej popołudniówki "Lato z przyrodą" Karolina Rożej i Patryk Michalski odwiedzili Słowiński Park Narodowy.
rozwiń zwiń