Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy seniorzy 60+?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od jutra (22 stycznia) ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia pyta, kiedy zaczną się zapisy dla osób, które ukończyły 60 lat. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ulza

czytaj więcej
szczepionka korona 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

- Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień. Wskazane są etapy. Wyszczepianie osób z etapu zero, czyli w szerokim pojęciu pracowników sektora ochrony zdrowia już w tej chwili się dzieje. Później, w etapie 1, są seniorzy - także Ci powyżej 60. roku życia - ale począwszy od tych najstarszych - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Barbara Nawrocka.

Posłuchaj
02:24 _PR1_SC1 2021_01_21-10-21-38.mp3 Szczepienia. Kiedy seniorzy 60+? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Co do szczegółów tych rejestracji informacje przekazywane są na bieżąco, a koordynacją szczepień zajmuje się kancelaria premiera. Do publicznej wiadomości są podawane kolejne daty, także na bieżąco wszyscy będą informowani, w jakim terminie będą mogli się zaszczepić - dodaje rzecznik. 

Jak przypomina Barbara Nawrocka, od piątku (15 stycznia) również każda osoba pomiędzy 18. a 69. rokiem życia ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

Czytaj też:

W Unii Europejskiej do użytku zatwierdzono dwie szczepionki: preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty i preparat Moderny. Mechanizm działania obu preparatów jest taki sam - są to szczepionki mRNA. Szczepionki Pfizera i Moderny podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny – 28 dni.

  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

  czytaj więcej
  koronawirus free 1200.jpg
  Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Joanna Racewicz

  Materiał: Małgorzata Abgarowicz

  Data emisji: 21.01.2021

  Godzina emisji: 10.20

  Jedynka/IAR/PAP/kh

  Czytaj także

  Minister zdrowia: udało się przerwać falę zgonów na COVID-19 dzięki wielu działaniom

  Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:55
  - Wiele zgonów COVID-owych wynikało z tego, że pacjenci za późno trafiali do szpitali, kiedy już nie można było interweniować, podając leki czy tlen - podkreślił w rozmowie z "Do Rzeczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił również o szczepieniach nauczycieli.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Ekspert o dostawach szczepionki przeciw COVID-19 do Polski: podejrzewam, że są "lepsi klienci"

  Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 19:10
  - Izrael oraz niektóre kraje Unii Europejskiej kupiły sobie dodatkowe dawki. Dostawy nie są z gumy, skoro idą tam, to nie idą tu - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
  rozwiń zwiń