Praca zdalna. Jakie są obowiązki szefa, a jakie prawa pracownika?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 12:30
- Obecnie nie ma żadnych regulacji, według których pracodawca ma obowiązek zapłacenia nam za to, że używamy własnego komputera czy telefonu. Nie musi również zapłacić za prąd, który zużywamy w większej ilości, pracując zdalnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mecenas Katarzyna Ludwig. A czy szef może nas zmusić do pracy zdalnej?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Girts Ragelis/shutterstock

Posłuchaj
07:34 Jedynka/Cztery pory roku - 22.01.2021 praca zdalna Prawa i obowiązki podczas pracy zdalnej (Jedynka/Cztery pory roku)

 

praca zdalna shutterstock_1621300114 1200.jpg
Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Trwają uzgodnienia społeczne

Z powodu pandemii koronawirusa coraz więcej osób pracuje zdalnie. Część z nich jest zadowolona z takiego rozwiązania, ale są również tacy, którzy chętnie powróciliby do swoich biur, ponieważ nie mają w domach odpowiedniego sprzętu komputerowego bądź ich rachunki za prąd są coraz wyższe. 

Pracodawca może nakazać, ale…

Czy przełożony może nam nakazać wykonywanie pracy zdalnej? - Może wydać polecenie służbowe i takie polecenie należy wykonać. Nie jest to kwestia zgody pracownika, niemniej istnieją pewne warunki… Po pierwsze pracownik musi mieć odpowiednie ku temu umiejętności i możliwości techniczne, np. łącze internetowe. Musi posiadać także odpowiednie warunki lokalowe, natomiast przejście na home office musi umożliwić rodzaj wykonywanej pracy, bo nie każdą pracę można wykonywać w ten sposób - wyjaśnia Katarzyna Ludwig.

Ekspert Jedynki zauważa, że pracodawca ma również obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiedniego sprzętu, na którym będzie mógł wykonywać swoje zadania. - Jeżeli nie mamy takiego sprzętu w domu, zgłaszamy to pracodawcy. Jeśli jednak mamy własny sprzęt i go używamy, zasadnym byłoby spisanie już na początku wykonywania pracy zdalnej umowy o użytkowaniu własnego sprzętu na cele służbowe. Jeśli od razu ustalimy zasady użytkowania sprzętu i rozliczania kosztów, to w tym momencie mamy duże ułatwienie - twierdzi Katarzyna Ludwig.

Jak okazuje się, ustawy covidowe nie regulują kwestii zwracania pracownikowi kosztów użytkowania prywatnego sprzętu. - Umowa i ustalenia dotyczące ekwiwalentu to tylko dobra wola pracodawcy. Obecnie nie mamy regulacji, które wymuszałyby jakiekolwiek sankcje i konstytuowałyby to jako obowiązek pracodawcy, że musi zapłacić nam za używanie własnego komputera czy telefonu. Nie musi również zapłacić za prąd, który niewątpliwie zużywamy w większej ilości, kiedy pracujemy zdalnie - przyznaje Katarzyna Ludwig.

Konflikty wywołane pracą zdalną

Gość Jedynki nie ukrywa, że pojawiają się już pierwsze konflikty. Dotyczą one m.in. nauczycieli, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do prowadzenia wirtualnych zajęć.

- Kiedy jeszcze klasy I-III nie chodziły do szkoły, to nauczyciele starszych klas przychodzili do szkół i stamtąd prowadzili zdalne lekcje. Korzystali wówczas ze sprzętu, który jest na wyposażeniu szkoły. Teraz mam grono takich starszych osób (wśród nauczycieli - red.), które nie chcą przychodzić do szkoły, kiedy są w niej dzieci. Jednocześnie nie mają sprzętu, który mógłby umożliwić im prowadzenie lekcji zdalnie - tłumaczy Katarzyna Ludwig.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Katarzyna Ludwig (mecenas)

Data emisji: 22.01.2021 

Godzina emisji: 9.20

DS

Czytaj także

Pracownik w delegacji służbowej. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 18:27
Użytkowanie samochodu służbowego poza godzinami pracy lub prywatne wykorzystanie tzw. "karty paliwowej" dla pracownika może skończyć się naganą bądź zwolnieniem dyscyplinarnym. O prawach pracownika, który odbywa służbową podróż mówiła w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo pracy w dobie COVID-19. Czy pracownik może nie zgodzić się na pracę zdalną?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 12:40
- Pracownik musi zgodzić się na pracę zdalną, ponieważ jest to polecenie służbowe. Po stronie pracodawcy leży zapewnienie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy przez pracownika - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
rozwiń zwiń