07:34 Jedynka/Cztery pory roku - 22.01.2021 praca zdalna Prawa i obowiązki podczas pracy zdalnej (Jedynka/Cztery pory roku)
Praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. Trwają uzgodnienia społeczne
Z powodu pandemii koronawirusa coraz więcej osób pracuje zdalnie. Część z nich jest zadowolona z takiego rozwiązania, ale są również tacy, którzy chętnie powróciliby do swoich biur, ponieważ nie mają w domach odpowiedniego sprzętu komputerowego bądź ich rachunki za prąd są coraz wyższe.
Pracodawca może nakazać, ale…
Czy przełożony może nam nakazać wykonywanie pracy zdalnej? - Może wydać polecenie służbowe i takie polecenie należy wykonać. Nie jest to kwestia zgody pracownika, niemniej istnieją pewne warunki… Po pierwsze pracownik musi mieć odpowiednie ku temu umiejętności i możliwości techniczne, np. łącze internetowe. Musi posiadać także odpowiednie warunki lokalowe, natomiast przejście na home office musi umożliwić rodzaj wykonywanej pracy, bo nie każdą pracę można wykonywać w ten sposób - wyjaśnia Katarzyna Ludwig.
Ekspert Jedynki zauważa, że pracodawca ma również obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiedniego sprzętu, na którym będzie mógł wykonywać swoje zadania. - Jeżeli nie mamy takiego sprzętu w domu, zgłaszamy to pracodawcy. Jeśli jednak mamy własny sprzęt i go używamy, zasadnym byłoby spisanie już na początku wykonywania pracy zdalnej umowy o użytkowaniu własnego sprzętu na cele służbowe. Jeśli od razu ustalimy zasady użytkowania sprzętu i rozliczania kosztów, to w tym momencie mamy duże ułatwienie - twierdzi Katarzyna Ludwig.
Jak okazuje się, ustawy covidowe nie regulują kwestii zwracania pracownikowi kosztów użytkowania prywatnego sprzętu. - Umowa i ustalenia dotyczące ekwiwalentu to tylko dobra wola pracodawcy. Obecnie nie mamy regulacji, które wymuszałyby jakiekolwiek sankcje i konstytuowałyby to jako obowiązek pracodawcy, że musi zapłacić nam za używanie własnego komputera czy telefonu. Nie musi również zapłacić za prąd, który niewątpliwie zużywamy w większej ilości, kiedy pracujemy zdalnie - przyznaje Katarzyna Ludwig.
Konflikty wywołane pracą zdalną
Gość Jedynki nie ukrywa, że pojawiają się już pierwsze konflikty. Dotyczą one m.in. nauczycieli, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do prowadzenia wirtualnych zajęć.
- Kiedy jeszcze klasy I-III nie chodziły do szkoły, to nauczyciele starszych klas przychodzili do szkół i stamtąd prowadzili zdalne lekcje. Korzystali wówczas ze sprzętu, który jest na wyposażeniu szkoły. Teraz mam grono takich starszych osób (wśród nauczycieli - red.), które nie chcą przychodzić do szkoły, kiedy są w niej dzieci. Jednocześnie nie mają sprzętu, który mógłby umożliwić im prowadzenie lekcji zdalnie - tłumaczy Katarzyna Ludwig.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Katarzyna Ludwig (mecenas)
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 9.20
DS