Jak stworzyć idealne hasło do konta?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:50
Litery, cyfry, kombinacje... musimy ich pamiętać kilkanaście. Jak stworzyć idealne hasło do konta, tak by i zabezpieczało, i byśmy mogli je zapamiętać? Jakich haseł się wystrzegać? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/selinofoto

W dorosłym życiu posiadamy od kilku do kilkunastu haseł, które dają nam dostęp do różnego rodzaju kont internetowych. Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl przestrzega przed używaniem tego samego hasła do wielu kont. - Jeżeli przestępca pozna nasze hasło, to od razu zweryfikuje, czy my tym hasłem nie mamy zabezpieczonego konta w banku, portalu aukcyjnym, serwisie społecznościowym i innych miejscach, do których się logujemy - mówi. 


Posłuchaj
08:13 Jedynka/4PR 25.01.2021 hasła.mp3 Jak stworzyć idealne hasło do konta? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Menedżer haseł 

Silne hasło zabezpieczające musi być prawie niemożliwe do odgadnięcia przez inną osobę, jednak zapamiętanie wszystkich haseł przekracza możliwości przeciętnego człowieka. Co w sytuacji, gdy nie potrafimy zapamiętać skomplikowanego ciągu cyfr i liter? Z pomocą przychodzi Menedżer haseł - program pozwalający użytkownikowi zarządzać ważnymi danymi uwierzytelniającymi takimi jak konta, hasła, kody PIN itd. 

- Te hasła muszą być naprawdę różne, nie będziemy w stanie ich wszystkich zapamiętać, dlatego powinno się je zapisywać w specjalnym oprogramowaniu - Menadżer haseł. Jest ono darmowe, na każdy z systemów operacyjnych - mówi Piotr Konieczny. - Taki menedżer dba o to, żeby podczas zakładania konta, wygenerować nam silne i skomplikowane hasło, a potem za nas je wpisuje. Więc w życiu musimy pamiętać tylko dwa hasła: do naszego urządzenia i do wspomnianego Menedżera haseł - dodaje.

Dane umieszczane w bazie są chronione w specjalny sposób. Np. hasła mogą być zapisane nie w jawnej postaci, ale jako ciąg powstały po zaszyfrowaniu wybranym algorytmem. Chronione są też te dane podczas pracy programu, kiedy to muszą być wpisane do pamięci operacyjnej przydzielonej do procesu menedżera – zazwyczaj zapisywane są w postaci zaszyfrowanej za pomocą klucza sesyjnego. 

Zapisywanie danych na karteczkach - dobrym sposobem? 

Często spotykamy się z krytyką osób, które zapisują swoje hasła na tzw. żółtych karteczkach, twierdząc, że jest to niebezpieczne. - Jeżeli osoba robi to domu, a nie w firmie, gdzie jest kilkunastu podejrzanych, to takie działanie jest ok - podkreśla ekspert. - Do naszego domu nie wkradną się ukraińscy czy rosyjscy hakerzy, jednak korzystajmy z tych zdobyczy technologicznych, które już są - dopowiada. 

Kod PIN

Jest to zazwyczaj ciąg czterech cyfr łatwych do zapamiętania. Ekspert wskazuje, że każdy z tych kodów jest łatwy do złamania, więc nie ma większego znaczenia, jakie cyfry wybierzemy. - Sugeruję przełączyć sobie ustawienia blokady ekranu na hasła alfanumeryczne, czyli dłuższe, gdzie możemy wymyślić potężniejsze hasło - radzi Piotr Konieczny. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Piotr Konieczny (Niebezpiecznik.pl)

Data emisji: 25.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans 

Czytaj także

Czas epidemii to pandemia cyberataków na szpitale, laboratoria. Ostrzegają przed ”Cyber-9/11”

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:15
- Widzieliśmy, że ofiarami ataków byli tacy giganci jak Tesla, Space-X, Lockheed Martin, których poufne dokumenty wyciekły do Internetu. Dziś nikt nie jest bezpieczny. Musimy przemyśleć nasze sposoby i strategie walki z cyberzagrożeniami. Najsłabszym zaś ogniwem w systemie bezpieczeństwa jest wciąż człowiek – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht. O czym należy pamiętać, by nie paść ofiarą przestępców? M.in. o dwustopniowym haśle. Więcej w rozmowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Phishing żeruje na emocjach czasu pandemii. Zastanów się, zanim klikniesz w przysłany załącznik albo link

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:50
- W czasie pandemii obserwujemy lawinę nowych kampanii phishingowych. Wykorzystują one tematy związane z koronawirusem i prowadzone są na rozmaite sposoby – np. obserwowane jest przesyłanie mailem rzekomych informacji o COVID-19, wraz z linkami, których kliknięcie prowadzi do zainfekowania komputera czy smartfona  – ostrzega ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr Joanna Świątkowska (AGH). W rozmowie także o menedżerach haseł i podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń