Jak bezpiecznie uprawiać sport. Kiedy powinniśmy zakładać kask?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:44
W "Czterech porach roku" porozmawialiśmy o bezpieczeństwie związanym z uprawianiem różnego rodzaju sportów, głównie zimowych, ale nie tylko. Zastanawialiśmy się, dlaczego na rowerze i na nartach jeździmy w kaskach, a pędząc na sankach "z górki na pazurki", nie korzystamy z nich?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: iwciagr/shutterstock

shutterstock_pamięć mapa mysli 1200.jpg
"Pamięć należy ćwiczyć systematycznie". Podpowiadamy, jak to robić

Zadbaj o bezpieczeństwo 

Jak zaznacza Mariusz Skocz, ratownik medyczny, prędkość jest główną przyczyną najcięższych wypadków, dlatego noszenie kasku powinno być obowiązkiem. - Różne sytuacje mogą nas spotkać, również zjeżdżając na sankach, więc myślę, że nie jest to przesadą, kiedy jesteśmy wyposażeni w kask - uważa ekspert. 

W świetle polskiego prawa użycie kasku podczas jazdy rowerem czy zjazdu na sankach nie jest obowiązkowe. - Przepisy obligują nas do jazdy w kaskach po stokach, jednak tak naprawdę sami powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo - apeluje Mariusz Skocz. 

Posłuchaj
07:48 Jedynka/4PR 26.01.2021 sanki.mp3 Jak bezpiecznie uprawiać sport. Kiedy powinniśmy zakładać kask? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Co się dzieje, gdy uderzymy w przeszkodę? 

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z serią groźnych wypadków. Jeden z nich miał miejsce w województwie zachodniopomorskim. 40-letni mężczyzna postanowił przyczepić do swojego auta worki wypełnione folią i ciągnąć je jak sanki. Dziewczynki, które jechały na końcu, wypadły z drogi podczas zakrętu i uderzyły w drzewo. - Samochód nie powinien być używany do tego typu celów - podkreśla Mariusz Skocz. - Zaapelujmy o wyobraźnię, bo najczęstszą przyczyną takich wypadków jest brak wyobraźni i odpowiedzialności - dodaje. 

Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy uderzamy w przeszkodę? - Działa prędkość. Mamy dużą ilość energii, która kumuluje się na niewielkiej powierzchni. W takim przypadku skutki uderzenia bez kasku są dużo tragiczniejsze - wyjaśnia ekspert. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mariusz Skocz (ratownik medyczny)

Data emisji: 26.01.2021 r. 

ans

Czytaj także

Brexit w praktyce. Utrudnienia dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:18
Wraz z nadejściem 2021 roku zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, chociaż nie należała do Unii Europejskiej, pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Teraz już tak nie jest. Co w związku z brexitem zmieniło się dla Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich rola w życiu wnuków jest bezcenna. Za co kochamy dziadków?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:40
Dziadkowie to takie niezwykłe osoby, które zabiorą nas na spacer, naprawią rower, przytulą czy opowiedzą historię sprzed lat. - Dziadek nas kocha i troszczy się o nas - mówią o dziadkach najmłodsi. A czy w XXI wieku łatwo być dziadkiem? Sprawdziła to nasza reporterka Małgorzata Abgarowicz.
rozwiń zwiń