Zmiany w 500+. Wniosek trzeba złożyć jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 16:10
W tym roku osoby otrzymujące świadczenie z programu Rodzina 500+ muszą ponownie złożyć wymagane dokumenty. Nabór wniosków wystartuje już 1 lutego. - Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 czerwca tego roku i będzie trwał do końca maja 2022 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dragana Gordic/shutterstock

sanki free 1200.jpg
Jak bezpiecznie uprawiać sport. Kiedy powinniśmy zakładać kask?
Posłuchaj
06:58 Jedynka/Cztery pory roku - 26.01.2021 500+ Od 1 lutego można składać nowe wnioski o 500+ (Jedynka/Cztery pory roku)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedłużyło czas na składania wniosków o wypłatę świadczenia 500+. Nowe wnioski należy złożyć na każde dziecko, które jeszcze nie ukończyło 18. roku życia. Od 1 lutego można będzie je składać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, bankowości elektronicznej albo ministerialnej strony empatia.mpips.gov.pl, z kolei od 1 kwietnia w formie papierowej w urzędach wypłacających 500+ lub drogą pocztową.

- Jeżeli złożymy wniosek w lutym, marcu czy kwietniu, wtedy mamy gwarancję wypłaty świadczenia do końca czerwca. Jeśli to nastąpi później, do końca czerwca, wtedy otrzymamy świadczenie z datą 1 czerwca (natomiast wypłacone będzie w lipcu lub sierpniu - red.). W przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca, okres ten będzie liczył się od złożenia wniosku - wyjaśnia Stanisław Szwed.

Stare wnioski ważne do końca maja

Wiceminister tłumaczy, że osoby, które obecnie mają przyznane 500+, będą otrzymywać świadczenie tak jak do tej pory - do 30 maja. Złożenie nowego wniosku jest zatem niezbędne, aby 500+ było wypłacane w kolejnym okresie rozliczeniowym, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

- Jeżeli wniosek złożymy po 30 czerwca, czyli np. 1 lipca, to świadczenie będzie liczone już od daty 1 lipca. Wtedy za czerwiec nie otrzymalibyśmy świadczenia - dodaje Stanisław Szwed.

Weryfikacja osób objętych programem

Stanisław Szwed podkreśla, że nowe wnioski będą takie same jak w poprzednich latach. - 500+ jest świadczeniem, w którym nie sprawdzamy dochodu, więc nie ma potrzeby przedstawiania dodatkowych dokumentów o dochodzie. Świadczenie obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia - mówi nasz gość.

Składanie nowych wniosków spowodowane jest weryfikacją osób objętych świadczeniem. - Dzieci po 18. roku życia wychodzą z programu, natomiast dzieci, które rodzą się, wchodzą do niego. Z tego powodu co roku następuje jakby weryfikacja, która odbywa się na zasadzie złożenia wniosku przez osoby, które korzystają z programu - twierdzi Stanisław Szwed.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Stanisław Szwed (wiceminister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina: 11.20

DS

Czytaj także

Brexit w praktyce. Utrudnienia dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:18
Wraz z nadejściem 2021 roku zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, chociaż nie należała do Unii Europejskiej, pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Teraz już tak nie jest. Co w związku z brexitem zmieniło się dla Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich rola w życiu wnuków jest bezcenna. Za co kochamy dziadków?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:40
Dziadkowie to takie niezwykłe osoby, które zabiorą nas na spacer, naprawią rower, przytulą czy opowiedzą historię sprzed lat. - Dziadek nas kocha i troszczy się o nas - mówią o dziadkach najmłodsi. A czy w XXI wieku łatwo być dziadkiem? Sprawdziła to nasza reporterka Małgorzata Abgarowicz.
rozwiń zwiń