Choroba Hashimoto. Co w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:51
Słuchacze radiowej Jedynki każdego dnia zadają kolejne pytania dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi. - Jeśli pacjent ma wysokie TSH, czyli problemy z tarczycą i podejrzenia choroby Hashimoto, to czy może zaszczepić się na COVID-19? - dopytuje pani Jagoda.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andriy Blokhin/shutterstock

lekarz media społecznościowe shutter 1200 fizkes.jpg
Czy na szczepienie na koronawirusa może mnie zapisać inna osoba?
Posłuchaj
01:54 Jedynka/Cztery pory roku - 27.01.2021 koronawirus Czy możemy zaszczepić się w przypadku choroby Hashimoto? (Jedynka/Cztery pory roku)

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy, czyli stanu, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów dla potrzeb organizmu. W związku z tym, wiele funkcji organizmu zostaje spowolnionych.

Dr Marek Posobkiewicz, lekarz pracujący na oddziale covidowym warszawskiego Szpitala MSWiA zwraca uwagę na choroby z autoagresji. - Jeżeli pacjenci przyjmują leki, które obniżają odporność, żeby nie było ciężkiego przebiegu choroby, mogą ciężej przechodzić samo zachorowanie. Dlatego rozważenie szczepienia powinni przedyskutować w pierwszej kolejności z lekarzem opiekującymi się nimi na stałe - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Wyrównać rozregulowaną chorobę

- Jeżeli uznalibyśmy za możliwe, a teoretycznie jest to możliwe, żeby przy chorobie Hashimoto mieć skrajną niedoczynność tarczycy, to najpierw należy ją wyrównać poprzez określone leczenie, w tym przypadku farmakologiczne, a równocześnie zaraz po tym taką pacjentkę trzeba zaszczepić - twierdzi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Podobne działania dotyczą także innych chorób przewlekłych, które zaostrzają się, m.in. cukrzycy. - Albo jak ktoś jest w trakcie choroby niedokrwiennej serca pod postacią ostrego epizodu wieńcowego. Przecież wtedy nikt nie będzie szczepił pacjenta z zawałem - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 10.21

DS

Czytaj także

Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:43
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli trzy miesiące temu skorzystał z bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko pneumokokom, to teraz może się bezpiecznie zaszczepić przeciwko COVID-19. W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rozwiewamy jego wątpliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz numeru PESEL? Zaszczepisz się przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:36
W przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się coraz więcej pytań związanych z procedurami. Czy osoby nieposiadające numeru PESEL, w tym obcokrajowcy czy bezdomni, będą mogli poddać się szczepieniom? - W takich sytuacjach skierowanie wystawiane jest indywidualnie przez pracowników medycznych punktu szczepień - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy seniorzy 60+?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od jutra (22 stycznia) ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia pyta, kiedy zaczną się zapisy dla osób, które ukończyły 60 lat. 
rozwiń zwiń