Darmowa pomoc prawna. Kto może z niej skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 14:01
Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1500 punktów darmowej pomocy i poradnictwa. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

shutterstock prawnik film 1200.jpg
Filmy i seriale, które ukształtowały wizerunek prawnika

Kto może skorzystać?

Bezpłatnej pomocy prawnej, porady obywatelskiej czy mediacji można poszukiwać w różnych miejscach. Część z nich organizowana jest przez miasta i powiaty. - Nieodpłatna pomoc prawna jest świadczona od 2016 roku - mówi Joanna Bajerska z łódzkiego Urzędu Miasta. - Odbywa się ona w 27 punktach na terenie Łodzi, zlokalizowanych w budynkach Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy - informuje. 


Posłuchaj
03:08 Jedynka/4PR porady prawne.mp3 Darmowa pomoc prawna. Kto może z niej skorzystać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak podkreśla ekspert, z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać osoby, których nie stać na uzyskanie odpłatnej porady i które złożą stosowne oświadczenie. - W tym również osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie zatrudniały pracowników przez ostatni rok - wyjaśnia Joanna Bajerska. - Najczęściej są to porady z zakresu prawa cywilnego, dotyczące spadków, darowizn, umów kupna jak również prawa rodzinnego - dodaje. 

Punkty udzielają też porad obywatelskich, np. osobom zadłużonym, w sprawach mieszkaniowych czy dotyczących uzyskania świadczeń społecznych. Zajmują się także bezpłatną mediacją. 

źródło: prezydent.pl/Youtube

Porady od studentów 

O pomoc można również zgłosić się do poradni prowadzonych przez studentów prawa. Takie miejsca działają przy uniwersytetach. - Podstawową zasadą naszego działania jest to, że porad udzielają studenci - mówi członek studenckiej poradni prawnej Uniwersytetu w Białymstoku Paulina Zadykowicz. - Nad każdym ze studentów czuwa opiekun. Działamy na zasadzie, że dzielimy się na sekcje, które zajmują się poszczególnymi dziedzinami prawa, np. prawem cywilnym, karnym. Opiekun jest również pracownikiem naukowo-dydaktycznym naszego wydziału i wszystkie sprawy, które rozwiązują nasi studenci zawsze przechodzą przez ręce opiekuna - tłumaczy. 

Stowarzyszenia oferujące pomoc 

W internecie można znaleźć miejsca, w których otrzymamy darmową poradę prawną. Prezes stowarzyszenia OVUM Piotr Lewko przyznaje, że chętnych do skorzystania z takiej pomocy nie brakuje. - Stowarzyszenie działa od 2004 roku i do końca 2019 roku udzieliliśmy ok. 75 tys. porad - stwierdza. 

Z powodu pandemii funkcjonowanie poradni mogło ulec zmianie. Zanim udamy się do takiego punktu, warto dowiedzieć się, czy przypadkiem pomoc nie jest udzielana online. - Staramy się usługi świadczyć osobiście, jednak w czasie pandemii poradnictwo świadczymy zdalnie: telefonicznie, e-mailowo i za pośrednictwem komunikatorów internetowych z uwagi na troskę i bezpieczeństwo naszych klientów - tłumaczy Piotr Lewko. 

Więcej informacji o bezpłatnej pomocy prawnej można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 1.02.2021 r.

Godzina emisji: 10.46

ans 

Czytaj także

Ustawa antyprzemocowa. Czy sprawca opuści mieszkanie, jeżeli jest chory?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:00
Pod koniec poprzedniego roku w życie weszła ustawa antyprzemocowa, która ma zapewnić ofiarom przemocy domowej większą ochronę. Zgodnie z nowymi przepisami nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę może wydać policjant lub żołnierz Żandarmerii Wojskowej. Co jednak w przypadku, kiedy agresor jest chory?
rozwiń zwiń