Co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:41
Czy jest przewidziana procedura na wypadek, gdyby jakaś osoba nie zgłosiła się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie? Czy podejmuje się jakieś działania, by szczepionki - tak cenne - się nie zmarnowały? - zastanawia się pan Jacek, słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Trybex/shutterstock.com

Posłuchaj
02:07 Jedynka/Cztery pory roku - 3.02.2021 poradnik koronawirus - co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku prof. Joanna Zajkowska wyjaśniła, że w sytuacji, gdy ktoś nie stawi się na szczepienie, by nie zmarnować żadnej dawki szczepionki, personel kontaktuje się z osobami z listy rezerwowej. Jak taka procedura wygląda? Wszystko zależy od rozwiązań przyjętych przez konkretny punkt szczepień.

Prof. Joanna Zajkowska wskazała, że osoba, która nie zdoła dotrzeć do punktu szczepień w wyznaczonym terminie, powinna o tym poinformować ten punkt. Podkreśliła jednocześnie, że skierowanie na szczepienie wystawione dla takiej osoby nie przepada. - Dopóki skierowanie nie zostanie zrealizowanie, ono jest ważne przez 60 dni od daty wystawienia. Można się umówić na inny termin - przypomniała. 


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Narodowy Program Szczepień

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu (w tej chwili dla seniorów).

szczepienie 1200 free
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik

Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

By ustalić termin i miejsce szczepienia wystarczy podać konsultantowi swój (lub osoby bliskiej, którą chcemy zapisać na szczepienie) numer PESEL. Jeśli dodatkowo podamy numer telefonu komórkowego, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera

  • rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego domu. Możemy - korzystając z wyszukiwarki -wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu rejestracji, muszą posiadać Profil Zaufany. 


Jak zarejestrować się na szczepienie przez system e-Rejestracji? Profil: Kancelaria Premiera


  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień

Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie

System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko naszego miejsca zamieszkania. Możemy wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, to ktoś z nami się skontaktuje w momencie, kiedy taki się pojawi.


Czytaj także:


Jak wygląda szczepienie?

W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz.

koronawirus lekarz rejestracja 1200
Koronawirus- porady w Programie 1

Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie


Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 3.02.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

"Gdybyśmy się do nich stosowali, sytuacja byłaby opanowana". Latos o przestrzeganiu zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:55
- Nośmy maseczki, przestrzegajmy odległości, dezynfekujmy ręce - podkreślał w Programie 1 Polskiego Radia szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna". Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości szefa ZNP

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:25
- Mamy do czynienia w pełni przebadaną szczepionką, która przeszła wszystkie fazy kliniczne. To preparat nowoczesny, najlepszej jakości, który spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister zdrowia Adam Niedzielski. 
rozwiń zwiń