Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:00
- Niedługo dostanę trzecią dawkę szczepionki przeciwko tężcowi. Czy mogę się zaszczepić na koronawirusa? Jeśli tak, to ile powinna wynosić przerwa między szczepieniami? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Posłuchaj
01:45 Jedynka/Cztery pory roku - 5.02.2021 poradnik koronawirus Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak powiedział w radiowej Jedynce prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, nie jest zalecane, by przyjmować w jednym czasie szczepionkę przeciwko koronawirusowi i inne preparaty.

Przerwa między szczepieniami powinna wynosić miesiąc, najlepiej półtora miesiąca - wyjaśnił ekspert, jednocześnie dodając, że każdą sytuację należy rozpatrzeć indywidualne. 

W przypadku słuchaczki chodzi o trzecią już dawkę szczepionki przeciwko tężcowi, którą można przesunąć w czasie tak, by wpierw zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. 


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Narodowy Program Szczepień

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu (w tej chwili dla seniorów).

szczepienie 1200 free
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik

Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

By ustalić termin i miejsce szczepienia wystarczy podać konsultantowi swój (lub osoby bliskiej, którą chcemy zapisać na szczepienie) numer PESEL. Jeśli dodatkowo podamy numer telefonu komórkowego, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera

  • rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego domu. Możemy - korzystając z wyszukiwarki -wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu rejestracji, muszą posiadać Profil Zaufany. 


Jak zarejestrować się na szczepienie przez system e-Rejestracji? Profil: Kancelaria Premiera


  • kontaktując się z wybranym punktem szczepień

Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

  • wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie

System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko naszego miejsca zamieszkania. Możemy wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, to ktoś z nami się skontaktuje w momencie, kiedy taki się pojawi.


Czytaj także:


Jak wygląda szczepienie?

W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz.

koronawirus lekarz rejestracja 1200
Koronawirus- porady w Programie 1

Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie


Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 5.02.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Czy na szczepienie na koronawirusa może mnie zapisać inna osoba?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:32
- Jestem osobą starszą, samotną. Nie mam internetu ani telefonu komórkowego. Nie chciałabym stać w kolejce przed przychodnią. Czy moja koleżanka może zapisać mnie na szczepienie? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:41
Czy jest przewidziana procedura na wypadek, gdyby jakaś osoba nie zgłosiła się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie? Czy podejmuje się jakieś działania, by szczepionki - tak cenne - się nie zmarnowały? - zastanawia się pan Jacek, słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń