Koronawirus. Czy po drugiej dawce szczepionki NOP jest silniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:56
NOP to Niepożądany Odczyn Poszczepienny, czyli przypadłość, jaka może przydarzyć się osobom zaszczepionym. Niekoniecznie przeciwko COVID-19. Ale to właśnie te szczepienia ostatnio są pod baczną obserwacją pacjentów. Czy to prawda, że NOP po podaniu drugiej dawki szczepionki jest silniejszy niż po pierwszej?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fotokon

szczepionka szczepienie grypa shutterstock 1200.jpg
Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia

Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych przyznaje, że po drugiej dawce szczepionki notowanych jest więcej przypadków NOP. Chodzi głównie o szczepionkę firmy Pfizer, bo nią wyszczepionych jest kilkaset tysięcy osób. Objawy są silniejsze niż po pierwszej dawce.


Posłuchaj
02:04 Jedynka-8-02-2021-cztery-pory-roku-poradnik-koronawirus.mp3 Czy po drugiej dawce szczepionki niepożądane objawy są silniejsze niż po pierwszej (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Ludzie mają gorączki, bóle miejscowe, czasami powiększenie węzłów chłonnych i to jest dzień, dwa - mówi. Zapewnia, że wyjątkowo rzadko występują ciężkie działania niepożądane. Z drugiej strony NOP to sytuacja pozytywna, bo widać, że szczepionka działa i produkuje przeciwciała.


szczepienie 1200 free
Czy osoba, która miała wstrząs anafilaktyczny może się zaszczepić na koronawirusa?

Dr Marzena Kuliś, kierownik zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, zwraca uwagę, że są osoby, u których nic się nie dzieje, ale są również takie, które mają objawy typowe po wkłuciu igłą. Nie wyklucza, że po drugim szczepieniu odczyn może być silniejszy, ale nie zna statystyk, które by to uwiarygodniały. - Przed każdym szczepieniem uprzedzamy pacjenta, że takie dolegliwości mogą się pojawić - podkreśla. Zazwyczaj dolegliwości po trzeciej dobie ustępują.

Jak czytamy na rządowej stronie gov.pl/web/szczepimysie, zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi szczepień przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Informację o składzie szczepionki można uzyskać TUTAJ. Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 8.02.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

ag

Czytaj także

Co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:41
Czy jest przewidziana procedura na wypadek, gdyby jakaś osoba nie zgłosiła się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie? Czy podejmuje się jakieś działania, by szczepionki - tak cenne - się nie zmarnowały? - zastanawia się pan Jacek, słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy po przechorowaniu COVID-19 zdrowie nie wraca do normy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:45
Bardzo często, szczególnie w przypadku osób starszych, koronawirus pozostawia po sobie ślad w postaci permanentnego zmęczenia, problemów z węchem i smakiem, uciążliwej zadyszki, problemów z koncentracją i zapamiętywaniem. Jak sobie z tym radzić?
rozwiń zwiń