Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zakażenia COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:20
- Pierwsze objawy COVID-19 mogą wystąpić już po 2 dniach od kontaktu z osobą zakażoną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Posobkiewicz, b. główny inspektor sanitarny. Jakie objawy mogą wskazywać, że mamy koronawirusa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/simona pilolla 2

Covid szczepienie pap 1200.jpg
Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia
Posłuchaj
02:17 Jedynka/Cztery pory roku - 9.02.2021 poradnik koronawirus Jakie są pierwsze objawy zakażenia koronawirusem? (Jedynka/Cztery pory roku)

Dr Marek Posobkiewicz przyznaje, że pierwsze objawy zakażenia koronawirusem mogą wystąpić już po 2 dniach, ale z reguły pojawiają się między 2. a 5. dniem. - Czyli w pierwszym tygodniu od kontaktu z osobą chorą, osobą zakażoną bądź z materiałem zakaźnym - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Jakie objawy?

Pierwsze objawy zakażenia mogą być bardzo różne. - Począwszy od tego, że zakażenie może wyglądać całkowicie bezobjawowo, czyli bez żadnych bólów, bez podwyższonej temperatury czy nawet bez gorszego samopoczucia - zauważa dr Marek Posobkiewicz.

- Może być szereg objawów grypopodobnych w postaci podwyższonej temperatury, kaszlu, duszności, bólu mięśni, bólu stawów, gorszego samopoczucia, ale stosunkowo często w porównaniu do innych chorób wirusowych występują zaburzenia węchu, smaku, jak również bóle pleców, silny ból głowy i znaczne osłabienie - dodaje nasz rozmówca.

Przez jaki czas zakażamy?

Zdaniem dr. Marka Posobkiewicza wirus utrzymuje się w naszym organizmie z reguły do 2 tygodni. Testy genetyczne mogą wykryć jego obecność także w kolejnych tygodniach, ale są to już resztki wirusa, które nie powodują dalszego zakażania.

- Jeżeli zakażenie przebiega całkowicie bezobjawowo, to już po 10 dniach pacjenta uznaje się za ozdrowieńca. Jeśli pacjent jest objawowy, to oczywiście ten wirus może utrzymywać się trochę dłużej - twierdzi dr Marek Posobkiewicz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 9.02.2021 

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:41
Czy jest przewidziana procedura na wypadek, gdyby jakaś osoba nie zgłosiła się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie? Czy podejmuje się jakieś działania, by szczepionki - tak cenne - się nie zmarnowały? - zastanawia się pan Jacek, słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
rozwiń zwiń