Koronawirus zmienia nawyki Polaków. Są tego również pozytywne efekty

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:12
Koronawirus zmienił nawyki zakupowe Polaków. Oszczędzają na dobrym jedzeniu, ale zaoszczędzone pieniądze przeznaczają głównie na używki: na słodycze oraz - co jeszcze gorsze - na alkohol i papierosy. W 2020 roku rodacy wydali na alkohol o siedem proc. więcej niż rok wcześniej. - Z drugiej strony pandemia ma też swoje dobre strony - mówi dr Aneta Janowska z SGH.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/faboi

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Eksperci: sektor rolny dobrze radzi sobie z pandemią. Pomaga wysoki popyt na żywność

Dr Aneta Janowska z SGH zwraca uwagę, że trzeba pomyśleć o konsekwencjach zakupów, zarówno zdrowotnych, jak i finansowych. - Kiedy zamiast warzyw, które są tańsze, kupujemy sobie na przykład czekoladę, to dla naszego portfela może t mieć smutne konsekwencje - mówi.  


Posłuchaj
09:27 Jedynka-9-02-2021-cztery-pory-roku-pandemia.mp3 Pozytywne strony pandemii (Cztery pory roku/Jedynka)

 


burger pixabay 1200x660.jpg
Dietetycy załamują ręce. Żywimy się niezdrowo


Podkreśla, że pandemia pozwoliła też ludziom uważniej przyjrzeć się sobie. Mniej jedzą śmieciowego jedzenia, bo bary i restauracje albo są zamknięte, albo wydają posiłki jedynie na wynos, a nie każdy lubi jeść na świeżym powietrzu. - Zaczynamy wspólnie gotować w domu i wspólnie jeść, co wytwarza pożądane nawyki - wyjaśnia.

Polacy zamknięci w czterech ściana zaczęli doceniać również życie rodzinne i choćby wspólne spacery, na które nigdy nie było czasu.

Miałem wczoraj okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym szkoleniu organizowanym przez Instytut Żywności i Żywienia. 🕵️‍♀️...

Opublikowany przez Mądrość na talerzu - Gabinet dietetyczny Wtorek, 3 grudnia 2019

Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że z pewnością w społeczeństwie nasilił się podział. Ci, którzy mieli tendencje do zapijania stresu, pewnie robią to dalej, być może intensywniej niż kiedyś, za to powiększa się grono tych, którzy zainteresowali się czynnościami prozdrowotnymi. - Myślą: wirus wirusem, ale może wcześniejszy styl życia nie był najzdrowszy - mówi.

Dr Aneta Janowska ocenia, że z wirusem musimy się nauczyć żyć, bo nie jest to pierwszy wirus, jaki dotknął ludzkość, ale też z pewnością nie ostatni.

 Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Aneta Janowska (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 9.20

ag


Czytaj także

Cukier - podstępny wróg zdrowej diety. Czym możemy go zastąpić?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:05
Czy cukier powinniśmy całkowicie wykluczyć z diety? Czy można w domu zrobić wypieki bezcukrowe? Jak słodycze pod każdą postacią wpływają na metabolizm u dzieci? O cukrze i jego wpływie na zdrowie i na zachowanie dzieci opowiedziała w "Czterech porach roku" dietetyk kliniczna Olimpia Przyjemska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badridżani. Przepis na pyszne zawijaski z bakłażana

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 11:50
Chwilowo - z uwagi na pandemię koronawirusa - nie możemy podróżować. Nie musimy jednak wsiadać w samolot, by poczuć się jak na wakacjach. Dziś proponujemy... Gruzję na talerzu - zimną przekąskę badridżani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś tłusty czwartek. Mamy przepis na proste pączusie serowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 12:45
By tradycji stało się zadość, dziś trzeba zjeść przynajmniej jednego pączka. My zapraszamy na niezwykle proste pączusie serowe, z nadzieniem lub bez, obsypane cukrem lub z lukrem na bazie ubitych białek. Robi się je szybciej niż tradycyjne pączki, a są równie pyszne!
rozwiń zwiń