112 - numer, który może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 12:50
Czwartek 11 lutego (11.02) to Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W "Czterech porach roku" przybliżyliśmy pracę i funkcjonowanie centrum alarmowego. Porozmawialiśmy też, w jakich sytuacjach powinniśmy dzwonić pod numer 112.
Połączenie z numerem 112 pozwoli na zgłoszenie zagrożenia życia bądź przestępstwa, a następnie - po decyzji dyspozytora - na wysłanie specjalistycznych służb
Połączenie z numerem 112 pozwoli na zgłoszenie zagrożenia życia bądź przestępstwa, a następnie - po decyzji dyspozytora - na wysłanie specjalistycznych służbFoto: shutterstock/Georgejmclittle

Numer alarmowy 112 to System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.

Zgłoszenia z numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 trafiają do operatorów zatrudnionych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.

Posłuchaj
08:14 Jedynka/4PR 11.02.2021 numer alarmowy.mp3 112 - numer, który może uratować życie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Numer 112 jest numerem alarmowym używanym w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia i mienia. Na taki numer powinniśmy dzwonić tylko w sytuacjach alarmowych, kiedy potrzebna jest pomoc ratownika medycznego, policji czy straży pożarnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anita Strzecha z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. - Dużym ułatwieniem przy numerze 112 jest to, że my za pomocą systemu teleinformatycznego możemy powiadomić kilka służb jednocześnie - dodaje. 

Problem fałszywych zgłoszeń 

Jak podkreśla gość audycji, problem fałszywych zgłoszeń dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. - Dzieci niejednokrotnie traktują numer 112 jako narzędzie do zabawy. Wybierają ten numer nawet kilkadziesiąt razy dziennie i są to zazwyczaj jakieś wymyślane historie - mówi Anita Strzecha. - Niestety częściej jednak zgłoszenia fałszywe są generowane przez osoby dorosłe. Są to telefony z pytaniami m.in. o taksówkę czy do różnego rodzaju urzędów, pytania o wolne terminy wizyty u lekarza - wylicza. 

Trzeba pamiętać o tym, że wykonując zgłoszenia fałszywe bądź niezasadne, możemy utrudnić połączenie osobie, która w danym momencie potrzebuje pomocy. 

Aplikacja mobilna Alarm112

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. W Alarm112 możliwe jest poprzez wybór odpowiednich piktogramów określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna.


Statystyki korzystania z numeru 112 na dzień 8.02.2021 dla województwa mazowieckiego Statystyki korzystania z numeru 112 na dzień 8.02.2021 dla województwa mazowieckiego

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Anita Strzecha (Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu)

Data emisji: 11.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.36

ans 

Czytaj także

Ratownicy medyczni zachęcają do szczepień. Zobacz nowy spot akcji #SzczepimySię

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:33
- Ratownicy medyczni - bracia Tomasz i Mateusz - w nowym spocie opublikowanym w ramach akcji #SzczepimySię zachęcają do szczepień przeciw COVID-19, które oni mają już za sobą. To kolejny spot będący częścią kampanii medialnej organizowanej przez rząd, która ma zachęcać Polaków do zaszczepienia się.
rozwiń zwiń