Uczulenie na penicylinę. Czy możesz zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:40
Uczulenie na penicylinę jest jedną z najczęstszych reakcji alergicznych na podawany lek. Stąd wśród niektórych osób pojawiają się obawy, co do możliwości przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. - Jeśli jestem uczulony, to czy mogę zaszczepić się? - zastanawia się słuchacz radiowej Jedynki.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/TAMAS VASVARI

chory covid free 1200.jpg
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zakażenia COVID-19?
Posłuchaj
01:49 Jedynka/Cztery pory roku - 10.02.2021 koronawirus poradnik Czy mogę zaszczepić się przeciwko koronawirusowi w przypadku uczulenia na penicylinę? (Jedynka/Cztery pory roku)

Uczulenie na penicylinę może mieć różne nasilenie. Czasami bywa bardzo silne, innym razem nie jest intensywne. Do tej pory nie udało się naukowcom odkryć, dlaczego część ludzi jest uczulonych na ten antybiotyk. Zaobserwowano tylko, że jest to przypadłość dziedziczna, która nie ma jednak zauważalnego związku z innymi alergiami.

Ważna jest forma podania

Lekarz Bartosz Fiałek zwraca uwagę, że należy rozróżnić formę podawania penicyliny na doustną i niedoustną, czyli na przykład dożylną bądź domięśniową. - Forma podania leku ma tutaj znaczenie -potwierdza ekspert Jedynki.

- Jeżeli uczulenie nastąpiło w przypadku podania penicyliny w formie doustnej, wówczas nie jest to przeciwwskazaniem (dla szczepienia na COVID-19 - red.). Należy jedynie obserwować dłużej pacjenta, którego szczepimy, tzn. około 30 minut po szczepieniu - mówi lek. Bartosz Fiałek.

A jeżeli niedoustnie?

Z kolei kiedy - jak wyjaśnia nasz ekspert - "wystąpi uczulenie na penicylinę po podaniu dożylnym bądź domięśniowym, czyli niedoustnym, wówczas należałoby zasięgnąć porady lekarza alergologa albo immunologa w celu oceny ewentualnej kwalifikacji do takiego szczepienia".

Czytaj także:

   ***

   Tytuł audycji: Cztery pory roku 

   Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

   Materiał: Maja Mazurek

   Data emisji: 10.02.2021

   Godzina emisji: 10.21

   DS

   Czytaj także

   Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

   Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:43
   Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli trzy miesiące temu skorzystał z bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko pneumokokom, to teraz może się bezpiecznie zaszczepić przeciwko COVID-19. W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rozwiewamy jego wątpliwości. 
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Nie masz numeru PESEL? Zaszczepisz się przeciwko COVID-19

   Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:36
   W przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się coraz więcej pytań związanych z procedurami. Czy osoby nieposiadające numeru PESEL, w tym obcokrajowcy czy bezdomni, będą mogli poddać się szczepieniom? - W takich sytuacjach skierowanie wystawiane jest indywidualnie przez pracowników medycznych punktu szczepień - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy seniorzy 60+?

   Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
   Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od jutra (22 stycznia) ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia pyta, kiedy zaczną się zapisy dla osób, które ukończyły 60 lat. 
   rozwiń zwiń