Miłość i życie towarzyskie w czasach zarazy. Warto randkować online?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:40
Pandemia koronawirusa sprawiła, że randki również przeniosły się do internetu. - Randkowanie jest częścią życia, więc musi się dostosować do panujących warunków i zasad - mówi Joanna Godecka, psychoterapeutka. Jakie korzyści płyną z wideo randek? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Ulza

para miłość serce ręce 1200x660.jpg
Koronawirus a miłość, czyli jak pandemia poprawiła relacje damsko-męskie

Jak wyjaśnia psychoterapeutka, niektórzy internet uważają za proste narzędzie, które pozwala zapoznać większą liczbę osób. - Poza pandemią również są osoby, z którymi nasze ścieżki nigdy się nie krzyżują, są osoby mieszkające daleko i dzięki internetowi możemy je poznać - podkreśla Joanna Godecka. - Ciąg dalszy zależy od nas, naszego rozsądku, tego, kim jesteśmy i czego szukamy - wylicza. 

Randka wideo to dobry pomysł? 

Anna Guzior-Rutyna, zawodowa swatka, zachęca do korzystania z randek online. - Były osoby przekonane do tego pomysłu, ze względu na to, że wcześniej pracowały w formie zdalnej - zaznacza. - Można zrobić taką randkę z filmem czy wspólną grą. (...) Przede wszystkim trzeba mentalnie się przygotować. Musimy zadbać o to, żeby nikt nam nie przeszkadzał i o to, żeby druga strona poczuła się komfortowo - dodaje. 


Posłuchaj
10:12 Jedynka/4PR 15.02.2021 miłość online.mp3 Miłość i życie towarzyskie w czasach zarazy. Warto randkować online? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kończenie znajomości jednym kliknięciem

Sytuacja związana z pandemią pokazuje, że coraz częściej sięgamy do internetu, aby nawiązać nowe znajomości. Nie dotyczy to tylko młodych ludzi, ale również seniorów. 

Jak zauważa psycholog, dr Jakub Kuś, znajomość internetową możemy zakończyć "jednym kliknięciem". - To bardzo istotna kwestia. W sytuacji pozainternetowej to by było niewyobrażalne, odwrócić się na pięcie i bez słowa zniknąć z radarów drugiej osoby - zwraca uwagę. - To jest nieodłączna cecha komunikacji internetowej - dopowiada. 

Czytaj również: 

Czy tak już zostanie?

 - Epidemia daje poczucie pewnego zmęczenia, konieczności przełożenia całego życia do internetu i komunikacji cyfrowej - mówi dr Jakub Kuś. - Myślę, że tradycyjne sposoby nawiązywania znajomości nie znikną, aczkolwiek nowe sposoby bardzo mocno odcisną piętno w nawiązywaniu nowych relacji - ocenia. 

Jak zdradza ekspert, czasy pandemiczne będą ciekawym okresem z perspektywy badawczej. - Myślę, że lata 2020-2021 dla ludzi, którzy zajmują się psychologią, socjologią, będą ciekawe z perspektywy badawczej. W przeciągu kilku lat będziemy mogli ocenić, jak ten czas wpłynął na nas pod tym względem - tłumaczy dr Kuś. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Gość: dr Jakub Kuś (psycholog, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu)

Data emisji: 15.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.24 

ans 

Czytaj także

Dlaczego łączymy się z drugim człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 15:50
- Mamy ogromną potrzebę kochania, która jest wpisana w naszą biologię - powiedziała w radiowej Jedynce psycholożka, terapeutka Zuzanna Celmer.
rozwiń zwiń