Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:10
Wydawałoby się, że osoby, które przechorowały COVID-19, mają już przeciwciała i mogą się nie szczepić. Specjaliści radzą jednak, żeby takie osoby również się zaszczepiły.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SamaraHeisz5/shutterstock

zmęczenie1200.jpg
Gdy po przechorowaniu COVID-19 zdrowie nie wraca do normy

Dr Marzena Kuliś, specjalista chorób zakaźnych, wyjaśnia, że przeciwciała wytworzone przez organizm w wyniku choroby nie utrzymują się długo w organizmie. Dlatego w przeciągu pół roku po wyzdrowieniu osoba taka powinna poddać się szczepieniu.


Posłuchaj
01:26 Jedynka-17-02-2021-cztery-pory-roku-koronawirus.mp3 Poradnik koronawirus - czy ozdrowieńcy powinni się zaszczepić (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Zaszczepienie daje szansę wytworzenia przeciwciał długotrwałych - podkreśla lekarz. One dłużej będą utrzymywać się w organizmie niż te, które wytworzyły się po przechorowaniu. Inną korzyścią wynikającą ze szczepienia to zmniejszenie transmisji wirusa między osobami.

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Dr Marzena Kuliś zwraca uwagę, że po zadziałaniu czynnika zakaźnego, takiego jak wirus, wytwarzają się przeciwciała IGM. - Ale one dość szybko zanikają - przestrzega. Dłużej utrzymują się przeciwciała IGG, które pozostają jako ślad po zachorowaniu, są wykrywane przez kilka tygodni, ale z czasem ich poziom również spada. A wtedy nie ma naturalnej ochrony przed zachorowaniem.

szczepienie 1200 free
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik

Czytaj także:

Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 17.02.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

ag

Czytaj także

Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:00
- Niedługo dostanę trzecią dawkę szczepionki przeciwko tężcowi. Czy mogę się zaszczepić na koronawirusa? Jeśli tak, to ile powinna wynosić przerwa między szczepieniami? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy po drugiej dawce szczepionki NOP jest silniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:56
NOP to Niepożądany Odczyn Poszczepienny, czyli przypadłość, jaka może przydarzyć się osobom zaszczepionym. Niekoniecznie przeciwko COVID-19. Ale to właśnie te szczepienia ostatnio są pod baczną obserwacją pacjentów. Czy to prawda, że NOP po podaniu drugiej dawki szczepionki jest silniejszy niż po pierwszej?
rozwiń zwiń