Jak sobie poradzić z zamarzniętym zamkiem w samochodzie lub domu?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:50
Psiknąć odpowiednim specyfikiem, ogrzać kluczyk ogniem z zapalniczki, wstrzyknąć do mechanizmu trochę oleju, polać zamek wrzątkiem - pomysłów na to, jak walczyć z zamarzniętym zamkiem, jest mnóstwo, a jakie są naprawdę skuteczne? Sprawdził Patryk Bedliński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nikkolia/shutterstock.com

Posłuchaj
02:57 Jedynka/Cztery pory roku - 18.02.2021 zamki Jak sobie poradzić z zamarzniętym zamkiem w samochodzie lub domu? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak wskazał Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego, wrogiem tradycyjnych zamków otwieranych kluczykiem jest wilgoć. - Wilgoć znajdująca się w powietrzu wraz z ujemnymi temperaturami powoduje, że w zamkach mogą powstawać zatory lodowe, które uniemożliwiają włożenie kluczyka do zamka - wyjaśnił.

shutterstock_1698636811 koronawirus kierowca 1200.jpg
Polskie Radio Kierowców

Ekspert podkreślił, że w sytuacji, kiedy zamarznie nam zamek, pierwsza, naczelna zasada jest taka, by nie polewać go ciepłą wodą. Być może to zadziała, ale na krótką chwilę, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. - Zamek może całkowicie się zablokować na skutek zamarzniętej w środku wody - wytłumaczył Krupiński.

Czytaj także:


Jeśli nie można polać wodą, to co zrobić? - Najprostsza metoda to po prostu podgrzać kluczyk, suszarką do włosów albo zapalniczką, tylko nie do czerwoności. Następnie kluczyk delikatnie wkładamy. Powinno się udać - poinstruowała Joanna Łozińska z sieci hipermarketów budowlanych. - Jak to nie pomoże, wówczas należy zakupić sprej do zamków, na bazie oleju albo alkoholu - powiedziała.

Instruktor nauki jazdy Tomasz Kulik zaznaczył, że odmrażacz do zamków powinniśmy nosić w kieszeni kurtki lub płaszcza, przy kluczykach. Absolutnie nie zostawiajmy go w schowku, w samochodzie. - Bo wówczas z niego nie skorzystamy - zauważył. Pomóc może nie tylko preparat chemiczny, ale też elektronika, np. gorące kluczyki, czyli odmrażacze zasilane z baterii, których nagrzany grot topi lód znajdujący się wewnątrz wkładki zamka. 

Używając różnych preparatów chemicznych, zachowajmy umiar. - Takie specyfiki używane w nadmiarze wypłukują smar z mechanizmu zamka, dlatego ten warto również przesmarować go co jakiś czas, by w przyszłości uniknąć komplikacji z otwieraniem drzwi - polecił Krupiński.

. 
PAP/Maria Samczuk

Zamki w drzwiach należy zabezpieczyć specjalnymi nakładkami zabezpieczającymi. Jeśli mamy problem z marznącymi zamkami w kłódkach, pamiętajmy, by kłódka zawsze była zawieszona pionowo, nie bokiem. - Warto sobie sprawić coś takiego, co się nazywa wrzeciądz kryty. To jest taka jakby nakładka zabezpieczająca otwór do klucza w kłódce - powiedziała Łozińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autor materiału: Patryk Bedliński

Data emisji: 18.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Czy warto złomować auto?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 05:00
Jak wygląda procedura złomowania auta? Jakie warunki musi spełnić pojazd, aby zarobić na jego złomowaniu? Czy warto oddać wrak na nielegalne złomowisko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Automatyczne światła. Ułatwienie, czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:00
Światła, które same się włączają, gasną i dostosowują do warunków na drodze, to genialny wynalazek. Genialny, pod warunkiem, że działa bez zarzutu. Systemy jednak bardzo często popełniają błędy w "interpretacji" otoczenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa napęd hybrydowy?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:30
Niemal każdy koncern ma dziś w swojej ofercie samochód z napędem hybrydowym. Na polskich drogach widzimy coraz więcej samochodów, które wspierane są energią elektryczną. Jak działa napęd hybrydowy? Jakie są jego rodzaje? Czy inwestycja w samochód z takim napędem jest opłacalna? 
rozwiń zwiń