COVID-19. Dwie maseczki chronią przed koronawirusem lepiej niż jedna?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:41
Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ustalili, że noszenie dwóch maseczek skuteczniej zapobiega rozprzestrzenianiu się koronawirusa niż noszenie jednej maseczki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bekker24

czytaj więcej
maseczka 1200.jpg
Jak prawidłowo zakładać, zdejmować i gdzie wyrzucić maseczkę?

W ramach eksperymentu dwie sztuczne głowy umieszczono około 2 metrów od siebie i sprawdzano, ile cząstek wielkości koronawirusa wydychanych przez jedną z nich było wdychanych przez drugą.

Naukowcy odkryli, że jedna maseczka - chirurgiczna lub z tkaniny - blokowała około 40 proc. cząstek wydychanych w kierunku głowy wdychającej. Kiedy na maseczkę chirurgiczną nałożono drugą, z materiału, około 80 proc. cząstek zostało zatrzymanych. Z kolei gdy głowa wydychająca miała ściśle przylegającą maseczkę chirurgiczną - ze związanymi przy twarzy gumkami i schowanymi bokami - zatrzymano ponad 60 proc. cząstek. Gdy obie głowy miały dwie maseczki lub pojedyncze ściśle przylegające maseczki chirurgiczne - ponad 95 proc. cząstek zostało zablokowanych.

.

czytaj więcej
koronawirus free 1200.jpg
Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

Lepsza ochrona?

Jak podkreśliła agencja AP, naukowcy używali jednej marki maseczek chirurgicznych i jednego rodzaju maseczek z tkaniny, nie jest więc jasne, czy wyniki byłyby takie same w przypadku innych maseczek. Już wcześniej jednak przeprowadzano badania, z których wynikało, że dwie maski dają lepszą ochronę niż jedna. 

Dr Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć", że chociaż w Polsce noszenie dwóch maseczek jest jeszcze mało rozpowszechnione, badania pokazuję, że może być ono szczególnie ważne w zetknięciu z nową mutacją koronawirusa. 

Posłuchaj
01:56 _PR1_AAC 2021_02_18-10-22-12.mp3 Dwie maseczki czy jedna? (Cztery pory roku/Jedynka)

***

Jak podkreślają wirusolodzy, mimo tego, że żadna maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 procentach, jej brak bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Ministerstwo Zdrowia/Noś maseczkę - zdrowy rozsądek nic nie kosztuje!

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 10.22

kh

Czytaj także

Sobolewski o obostrzeniach w związku z COVID-19: najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:10
- Najbliższe dni pokażą czy będziemy szli w kierunku dalszych luzowań obostrzeń, bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń