Dzień Myśli Braterskiej. Skauci i harcerze obchodzą święto przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą święto przyjaźni - Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo. Święto symbolizuje solidarność między ludźmi niezależnie od koloru ich skóry, narodowości, wyznania, pochodzenia czy wieku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/srimapan

Na datę obchodów Dnia Myśli Braterskiej nieprzypadkowo wybrano 22 lutego - tego dnia urodził się twórca skautingu Robert Baden-Powell - w tym roku przypada 164. rocznica jego urodzin. To także dzień urodzin jego żony Olave, naczelniczki skautek.

Posłuchaj
06:00 Jedynka/4PR dzień myśli braterskiej 22.02.mp3 Dzień Myśli Braterskiej. Skauci i harcerze obchodzą święto przyjaźni (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Pandemia koronawirusa a świętowanie

W święto braterstwa polscy harcerze podejmują różne inicjatywy - organizują gry terenowe, wystawy, festiwale piosenek. Dzień ten jest również okazją do zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. W tym roku inicjatywy te zostały jednak ograniczone ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje.

- W tym roku świętowanie wygląda inaczej. Rok temu nie przyszłoby nam do głowy, że będziemy obchodzić to święto w zupełnie inny sposób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Sobieska z ZHR. - Staramy się użyć maksimum kreatywności, pomysłów, żeby upamiętnić ważny dla nas dzień - dodaje. 

Gość audycji zdradza, jak w tym pandemicznym czasie wyglądają obchody Dnia Myśli Braterskiej. - Są różnego rodzaju aktywności w mediach społecznościowych, staramy się brać udział w różnych inicjatywach, organizowane są transmitowane online koncerty piosenek harcerskich czy ogniska - wymienia Barbara Sobieska. 

Pogotowie harcerzy i harcerek ZHR 

Jest nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której w 1938 roku powołano Pogotowie Harcerek, a potem, w 1939, Pogotowie Harcerzy. Mimo upływu 80 lat wciąż zaskakują nas nowe klęski, a sposobów reagowania i przeciwdziałania im, musimy szukać sami. Dlatego zaczynamy dokładnie tak samo, jak nasi prekursorzy, śladem których chcemy iść, niosąc ofiarnie pomoc, uzbrojeni we współczesną technologię komunikacyjną.

- 11 marca 2020 roku zostało powołane Pogotowie harcerzy i harcerek ZHR i mam takie poczucie (i też takie sygnały otrzymujemy), że faktycznie ten egzamin z czuwania i ze służby zdaliśmy - stwierdza Barbara Sobieska. - Pozostaliśmy w czynnej służbie, dalej wspieramy seniorów, młodzież, animujemy czas wolny, dostarczamy ciepłe posiłki, paczki żywnościowe. Pomagamy też w trudnych sytuacjach, które czasami nie wiadomo kto powinien rozwiązać - dodaje. 

.

Jak mówi gość audycji, zainteresowanie obozami harcerskimi jest większe niż w poprzednich latach - Większość rodziców chciała, żeby ich dzieci mogły oderwać się od tej internetowej rzeczywistości, która powstała w wyniku pandemii i móc trochę pobyć z bliskimi, aktywnie, z radością spędzić tę przygodę - dopowiada.

***

W 2008 roku w Dniu Myśli Braterskiej śp. prezydent Lech Kaczyński objął honorowy protektorat nad pięcioma organizacjami harcerskimi. W dniu obchodów Lech Kaczyński wziął również udział w tradycyjnym harcerskim kominku, podczas którego opowiadał zebranym o tradycjach przedwojennego harcerstwa, również współcześnie obecnych w tej organizacji. 

W tym roku z okazji Dnia Myśli Braterskiej prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościową kartkę z życzeniami do wszystkich drużyn harcerek i harcerzy oraz gromad zuchowych.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Barbara Sobieska (ZHR)

Data emisji: 22.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.18

Jedynka/IAR/ans

Czytaj także

Spotkanie z harcerzami w Pałacu Prezydenckim. Jednym z tematów powołanie Rady ds. Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 16:00
Działania organizacji harcerskich na rzecz walki z pandemią i pomysły na funkcjonowanie przyszłej Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP - były wśród tematów rozmowy prezydenckiego doradcy Łukasza Rzepeckiego z przedstawicielami związków harcerskich - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń