Jak uczyć się na błędach i dlaczego warto to robić?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:54
W świecie, w którym perfekcjonizm w każdej dziedzinie jest bardzo pożądany, błędy postrzegane są jako oznaka słabości lub brak umiejętności. Czy słusznie? Przecież zdarzają się każdemu. Co więcej, są nieodłącznym elementem rozwoju zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jak więc nauczyć popełniać błędy dziecko i siebie, zaakceptować je i użyć jako trampoliny do samorozwoju młodego człowieka? Jak samemu wyzbyć się strachu, wstydu i niezdrowego perfekcjonizmu?
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjne Foto: Shutterstock/Idutko

Posłuchaj
07:20 Jedynka/4pr błędy 22.02mp3 Jak uczyć się na błędach i dlaczego warto to robić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Porażki życiowe - umiemy sobie z nimi radzić? 

Amerykańscy naukowcy wyliczyli kiedyś, że każdego dnia podejmujemy ponad kilkaset decyzji. Oczywiście większość z nich nieświadomie i automatycznie. Złe decyzje, porażki są nieodzownym elementem życia każdego z nas. Jak wyjaśnia ekspert Michał Zawadka, uczymy się dopiero wtedy, kiedy mamy odpowiednie podejście do błędów. - To znaczy, że potrafimy oddzielić dwie rzeczy: jedna to zauważenie błędu, a druga to czy ten błąd wpływa na poczucie własnej wartości - wyjaśnia. - Błąd nie oznacza, że jesteśmy słabi, gorsi, tylko to, że jeszcze nie potrafimy czegoś zrobić - dodaje. 

Gość audycji podkreśla, że kluczowa jest akceptacja swojego błędu oraz umiejętność radzenia sobie z emocjami, które wywołują te niepowodzenia. - My sobie sami umiemy podcinać skrzydła, mówiąc, że jesteśmy bezużyteczni, zamiast spojrzeć na to z innej perspektywy, pomyśleć, co się wydarzyło i co mogę następnym razem zrobić inaczej, czego jeszcze nie umiem - mówi Michał Zawadka. - Ważne, żeby zrozumieć, czego dana sytuacja nas nauczyła - dopowiada. 

Błędy a wychowanie 

Człowiek, wchodząc w dorosłe życie, często zarzeka się, że nie będzie popełniać błędów rodziców. W praktyce okazuje się, że zachowujemy się podobnie.

- Bardzo często mamy taki problem, że zajmujemy się tym, co powiedzą inni, obawiamy się tego i zastanawiamy się jakie postawy przyjąć, żeby nas dobrze postrzegano w społeczeństwie - tłumaczy gość audycji. - W relacjach do naszych dzieci często nie zajmujemy się dzieckiem, tylko wynikiem jakieś czynności, który akurat jest niezadowalający - dodaje. 

Takie zachowania mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju dziecka. - Wytykanie dzieciom błędów, porównywanie, kto jest lepszy, jest dzisiaj największym problemem depresyjnym, co prowadzi do tragicznych statystyk, samookaleczeń, a nawet samobójstw - mówi Michał Zawadka. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Michał Zawadka (optymista, ekspert słowa, praktyk, mówca inspiracyjno-motywacyjny)

Data emisji: 22.02.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21 

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundacja Dziecięca Fantazja spełnia marzenia chorych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 00:00
Celem działania fundacji jest wnoszenie radości w życie nieuleczalnie chorych dzieci. Do tej pory  z pomocą firm i różnych instytucji a także prywatnych darczyńców, fundacji udało się spełnić ponad 7000 wyjątkowych marzeń. W chwili obecnej na swój magiczny moment oczekuje ponad 1000 dzieci.
rozwiń zwiń