Kino w fotelu samochodowym. Na ile bezpieczne jest oglądanie filmów podczas kierowania autem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:56
Kiedyś naśmiewano się z pań, które siedząc za kółkiem samochodu stojącego na czerwonych światłach, poprawiały makijaż. Obecnie panowie podbili stawkę, bo okazuje się, że - korzystając z rozwoju technologii - oglądają podczas jazdy filmy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: maradon 333/shutterstock

shutterstock_1334882249 (1).jpg
"Mroczna strona branży przewozowej". Paweł Kurek o kulisach pracy kierowców

Coraz więcej kierowców urządza sobie seanse, prowadząc. Uchwyt do telefonu służy za statyw do minikranu, a ten sprawia, że zamiast w fotelu samochodowym kierowcy zasiadają w kinowym, tyle że na czterech kółkach.


Posłuchaj
09:05 Jedynka-23-02-2021-czter-pory-roku-kierowcy.mp3 Coraz powszechniejsze zjawisko oglądania filmów podczas kierowania autem (Cztery pory roku/jedynka)

 


shutterstock_kierowca zima święta 1200.jpg
Zmiany w przepisach drogowych. Dotyczą kierowców i pieszych

Sylwester Pawłowski z projektu "Świadomy kierowca" przyznaje, że też widział właścicieli samochodów, oglądających filmy podczas prowadzenia pojazdu. - Technologia idzie do przodu, ale w przypadku ludzi ewolucja jest wolniejsza niż w przypadku technologii - mówi. Zauważa, że aby można było robić równocześnie kilka czynności, potrzeba tysięcy lat - takie umiejętności muszą się wykształcić. Nawet jeśli komuś się wydaje, że je posiada, to życie szybko to weryfikuje. - Dlatego trzeba uświadamiać, uświadamiać i jeszcze raz uświadamiać, jak wielkie ryzyko sprowadzamy na siebie i na innych, gdy w czasie jazdy nie jesteśmy skupieni na drodze - podkreśla.

Daje przykład kierowców, którzy odsiadują wyroki w zakładach karnych. To osoby, które jechały tylko trochę za szybko, albo tylko trochę się zagapiły. I nie da się już tego odkręcić.


. .

Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, że doświadczony kierowca doskonale widzi, jak inni rozpraszają się podczas jazdy, przestawiając coś w radiu albo w nawigacji satelitarnej. Sprawca wypadku w Warszawie z udziałem siedmiu aut przyznał, że schylił się tylko po to, aby coś zmienić w nawigacji. Sylwester Pawłowski wskazuje, że najlepszym sposobem zmiany nawyków tych jest niestety udział w wypadku, czego nikomu nie życzy. Dlatego w projekcie "Świadomy kierowca" można wziąć udział w - odtwarzanej w symulatorze - kraksie.

Przyznaje, że coraz większa jest liczba urządzeń, które - choć w zamyśle mają wspomagać kierowców - powodują skutek odwrotny, bo prowadzący auto staje się mniej czujny, sądząc, że technika wszystko za niego załatwi. Z drugiej strony sama obsługa tych systemów to już duże wyzwanie, a w wielu przypadkach banalne ustawienie temperatury klimatyzacji też jest dość skomplikowane.


Posłuchaj
04:34 Jedynka-23-02-2021-cztery-pory-roku-kierowcy-2-.mp3 Opinie kierowcy zawodowego, przedstawicielki organizacji przewoźników i policjanta o oglądaniu filmów w fotelu kierowcy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Sylwester Pawłowski (projekt "Świadomy kierowca")

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 23.02.2021 

Godzina emisji: 9.36

agCzytaj także

Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:00
W całej Polsce panują trudne warunki pogodowe. W poślizg wpaść łatwo, a wielu kierowców przyznaje, że ten problem to dla nich poważne wyzwanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sobie poradzić z zamarzniętym zamkiem w samochodzie lub domu?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:50
Psiknąć odpowiednim specyfikiem, ogrzać kluczyk ogniem z zapalniczki, wstrzyknąć do mechanizmu trochę oleju, polać zamek wrzątkiem - pomysłów na to, jak walczyć z zamarzniętym zamkiem, jest mnóstwo, a jakie są naprawdę skuteczne? Sprawdził Patryk Bedliński.
rozwiń zwiń