Poradnik koronawirus. Czy można zamienić się szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 15:36
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Kolejna grupa, która dołączyła niedawno do procesu szczepień, to nauczyciele. Słuchaczka w wieku 65+, która ma być szczepiona szczepionką Pfizera, pyta, czy może zamienić się z synem nauczycielem, który będzie szczepiony preparatem firmy AstraZeneca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokon / Shutterstock.com

szczepionka szczepienie 1200 free
Czy osoby, które przechorowały COVID-19, powinny się zaszczepić na koronawirusa?

Specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś rozumie szlachetne uczucia matki, która przejęła się dywagacjami na temat skuteczności poszczególnych szczepionek.


Posłuchaj
01:49 Jedynka-23-02-2021-cztery-pory-roku-poradnik-koronawirus.mp3 Czy można zamienić się szczepionkami (Cztery pory roku/Jedynka)

 


maseczki 1200.jpg
COVID-19. Dwie maseczki chronią przed koronawirusem lepiej niż jedna?

Przyznaje, że nie spotkała się z możliwością zamiany. - To jest rozliczane i każda szczepionka jest wręcz pod nadzorem - wyjaśnia. Szczepiąc pacjentów, zawsze trzeba wpisać, kto został zaszczepiony, szczepionką jakiej firmy, w jakiej formie została podana. - Więc nie wyobrażam sobie nawet technicznej możliwości takiej zamiany - mówi.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski zauważa, że odgórnie ustalono, iż osoby 65+ będą szczepione preparatem Pfizera, a nauczyciele do 65 roku życia AstraZeneki. - Te szczepionki są bardzo zbliżone, jeśli chodzi o skuteczność i bezpieczeństwo - uspokaja lekarz.

W Unii Europejskiej do użytku zatwierdzono trzy szczepionki. Dwie - preparaty firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty i preparat Moderny to szczepionki mRNA. Szczepionki Pfizera i Moderny podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny – 28 dni. Szczepionka firmy AstraZeneca jest szczepionką wektorową. Działa na odmiennej zasadzie od szczepionek RNA. Szczepionka nazywana jest też oksfordzką. Jako wektor wykorzystano cząstki adenowirusa wywołującego przeziębienie u szympansów. Drugie szczepienie powinno nastąpić po 6-12 tygodniach.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Maria Mazurek

Data emisji: 23.02.2021 

Godzina emisji: 10.22

ag


Czytaj także

COVID-19. Czy osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
Od końca grudnia ubiegłego roku trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi może bezpiecznie się zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić zużytą maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 13:20
Przyzwyczailiśmy się już do obowiązku noszenia maseczek, ale niestety sporo osób pozbywa się ich w niewłaściwy sposób. Porzucone na ulicy nie tylko szkodzą środowisku i szpecą otoczenie, ale także budzą w nas lęk. Jak prawidłowo pozbyć się maseczki jednorazowej? 
rozwiń zwiń