Chcesz hodować rybki akwariowe? To rady dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:44
Mamy Dzień Kota, Dzień Psa, ale Dnia Akwarysty, Dnia Rybki Akwariowej nie było. Dlatego w tym roku słynny niemiecki akwarysta Oliver Knott zaproponował, żeby dzień 20 lutego ustanowić Światowym Dniem Akwarystyki. Dr Paweł Zarzyński ma nadzieję, że choć projekt jest nowy, to się przyjmie. Udziela też rad początkującym akwarystom.
Akwarium morskie
Akwarium morskieFoto: Alexey Pevnev / shutterstock

shutterstock_akwarium rybki 1200.jpg
Przygoda z akwarystyką. Które rybki nadają się do domowego akwarium?

Z pewnością wielu akwarystów swą przygodę z rybkami zaczynało od słoika lub słoja z wodą, w której pływały np. gupiki.


Posłuchaj
07:20 jedynka-25-02-2021-czctery-pory-roku-akwarysta.mp3 Porady akwarysty - jakie akwarium wybrać i jakie rybki (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jakie akwarium na początek

Dr Paweł Zarzyński zwraca uwagę, że bardzo liczy się wielkość akwarium. - Bardzo często rodzice, kupując akwarium dla dziecka, chcą wybrać jak najmniejsze, bo uważają, że takie jest najtańsze i wymagające najmniej pracy - mówi. Jeśli chodzi o cenę, to trudno dyskutować, ale gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że w małym akwarium trudno utrzymać czystość. Chodzi o filtrację biologiczną. Jego zdaniem najlepsze akwarium to takie, które ma 100 litrów pojemności. Taki zbiornik ma ok. 80 centymetrów długości. Minimum to zaś 60 litrów i 60 cm długości.

Źródło: YouTube Machony: Jak założyć nasze pierwsze AKWARIUM

Jak przygotować akwarium

Akwarysta zwraca uwagę, że do prawidłowego funkcjonowania akwarium potrzebne jest oświetlenie, filtracja, ogrzewanie i napowietrzanie. Dlatego najlepiej, aby początkujący kupił gotowy zestaw, który łączy wszystkie te funkcje. Na rynku jest ich dużo, jest w czym wybierać. Do akwarium potrzebne jest przede wszystkim podłoże, w którym sadzi się rośliny, dekoracje, czyli skały, kamienie, korzenie. To można kupić w sklepie zoologicznym. I ostrzega, że nigdy nie kupuje się jednocześnie akwarium i rybek. - Akwarium musimy przygotować wcześniej, gdyż powinno "dojrzeć" do zasiedlenia rybkami - radzi. Jego zdaniem, ten czas to minimum dwa tygodnie, a są tacy, którzy uważają, że dłużej.

Jakie rybki wybrać

Liczbę rybek i ich wielkość należy dobrać do wielkości akwarium. - Ryby muszą mieć przestrzeń, nie mogą mieszkać w zbyt małym zbiorniku - wyjaśnia. Do wspomnianego stulitrowego akwarium można zaprosić 25 do 30 małych rybek. Więcej to już pewne ryzyko. Ekspert podkreśla, że większość ryb to zwierzęta stadne, dlatego błędem jest kupienie tylko pary danego gatunku. Trzeba ich kupić 5-6. - Wtedy będą dużo bardziej szczęśliwe - mówi.

Jeśli chodzi o gatunki, to na rynku jest ich w bród, są zarówno rybki żyworodne, jak i jajorodne. W wyborze powinna pomóc bezpłatna aplikacja MyPetStory. Gość audycji ostrzega, że początkującym nie poleca neonków czy złotych rybek, bo choć ludziom się one podobają, to nie nadają się dla osób rozpoczynających przygodę z akwarystyką.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiał: Agnieszka Ciecierska

Gość: dr Paweł Zarzyński (akwarysta, autor takich książek jak "Akwarium - moja pasja" czy "Nowoczesne akwarium")

Data emisji: 25.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ag


Czytaj także

Domowi pupile

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 07:00
Miś Michaś i Leszek będą dziś sprawdzali, jak opiekować się domowymi zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryby nie mają głosu? Mit obalony!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:31
- Wydają dźwięki, bulgoczą, chrzęszczą, po prostu komunikują się ze sobą - mówi Agata Borucka z warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń