Jak izolacja wpływa na psychikę nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:42
Izolacja spowodowana pandemią koronawirusa wpływa negatywnie na dzieci i młodzież, które mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami. Jak wpływa to na ich psychikę? Kiedy rodzice powinni reagować? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

depresja dziewczyna z książką pixabay 1200x660.jpg
Depresja to nie taka sama choroba jak zapalenie płuc

Na co zwracać uwagę?

- Musi nam przyjść do głowy, że u nastolatka może to nie jest zwyczajny dołek, chandra, pogorszenie nastroju i to zaraz minie, tylko może jest to początek bardzo poważnych kłopotów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog. - Liczba zaburzeń lękowych, obniżeń nastroju, zaburzeń depresyjnych lub pełnoobjawowej depresji w czasie ostatniego roku pandemii bardzo wyraźnie wzrosła - dodaje. 


Posłuchaj
07:15 Jedynka/4PR izolacja młodzież 26.02.2021.mp3 Jak izolacja wpływa na psychikę nastolatków? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród osób przed 18. rokiem życia. Niestety, nie zawsze łatwo ją zdiagnozować, co wiąże się z ryzykiem podjęcia próby samobójczej przez nastolatka. Jak wskazuje gość audycji, w ostatnim czasie wzrosła liczba samobójstw wśród młodych ludzi - To jest czterokrotny wzrost. Jeszcze do niedawna w złych latach nie przekraczaliśmy w przypadku tej grupy 100 samobójstw rocznie - wyjaśnia psycholog. 

Zdaniem dr Aleksandry Piotrowskiej dorośli, koncentrując się na sprawach dla nich ważnych, często tracą dzieci z pola widzenia. - Większość rodziców martwi się w tych trudnych czasach pandemii m.in. o zatrudnienie - zwraca uwagę. - Dzieci do lat trzech skupiają na sobie uwagę rodziców, a dzieci starsze, które są w wieku szkolnym, umykają naszej uwadze - stwierdza ekspert. 


depresja 

Depresja młodzieńcza 

W Polsce na depresję młodzieńczą cierpi jedna trzecia nastolatków. - Bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o zaburzenia ze spectrum depresji, mają czynniki, które oddziałują na co dzień na każdego z nas. Istotnym jest, co się dzieje w domu rodzinnym i w jakim stopniu najbliżsi członkowie rodziny stanowią dla siebie nawzajem wsparcie - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska. 

Gdy dziecko nie wychodzi z pokoju 

Dorastanie to naturalny etap w rozwoju, jednak bywa trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica, który nie wie, co o tych zmianach sądzić i jak na nie reagować.

Czy należy się martwić, gdy dziecko nie wychodzi z pokoju? - Jeżeli cały czas naszego dziecka jest czasem separacji z rodziną i nastolatek nie opuszcza swojego pokoju nawet na posiłki, to świadczy to o tym, że nie zauważyliśmy narastających już wcześniej kłopotów i nie reagowaliśmy - uważa gość audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog)

Data emisji: 26.02.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans

Czytaj także

Zdrowie psychiczne uczniów oczami nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 23:22
Z jakimi problemami najczęściej borykają się uczniowie? Czy kadra nauczycielska jest w stanie im pomóc w razie problemów? Jakie procedury w tym zakresie istnieją w placówkach edukacyjnych, i jak z tym wszystkim czują się sami nauczyciele?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła, miejsce problemów czy droga do sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:33
Trwa drugi semestr nauki szkolnej. Oceny na semestr zostały wystawione, zatwierdzone, uczniowie pracują trochę na nowy rozdział w swojej szkolnej karierze. Jak sprawić, żeby to była droga pełna sukcesów?
rozwiń zwiń