Wiosna tuż, tuż... Które ptaki ją zwiastują?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:56
- Takie najbardziej znane i rozpoznawane gatunki, które zwiastują wiosnę, to są skowronki i czajki. Rzeczywiście one już przyleciały. (...) Skowronki zawsze dają nadzieję, że niebawem temperatura wzrośnie i będzie ciepło - mówił w "Czterech porach roku" ornitolog Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, autor niedawno wydanej książki o ptakach Puszczy Białowieskiej. 
Skowronek
SkowronekFoto: Zagham Ul Islam/Shutterstock

Posłuchaj
06:16 Jedynka/4PR ptaki 01.03.2021.mp3 Wiosna tuż, tuż... Które ptaki ją zwiastują? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Żurawie - do niedawna nieznane  

Żurawie to ptaki, które na wiosnę przylatują do nas jako jedne z pierwszych. Zimują na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Azji i Afryce Północnej aż do Sudanu. W marcu–kwietniu wracają na swoje lęgowiska znajdujące się między innymi w Polsce. Środowiskiem żurawi są wilgotne tereny, takie jak rozległe bagna wśród lasów, torfowiska, zalewane łąki nad jeziorami i starorzeczami. Zwykle gniazdują z dala od siedzib ludzkich, ale często można je spotkać żerujące na polach uprawnych i łąkach. Ich jadłospis jest bardzo różnorodny, są to zarówno nasiona roślin, jak i drobne gryzonie, owady czy mięczaki.

Powrót żurawi to nie jedyny zwiastun zbliżającej się wiosny. Wystarczy uważnie rozejrzeć się wokół siebie, aby dostrzec inne oznaki. Dni stają się coraz cieplejsze, w ogrodach nieśmiało wychylają się już pierwsze kwiaty, tylko patrzeć jak w lasach zakwitną zawilce i przylaszczki i świat zacznie nabierać nowych barw. - Żurawie już są, ale one do niedawna były znane niewielu osobom, bo były bardzo skryte. Dopiero od niedawna zaczęły być bardziej pospolite i pojawiać się w wielu rejonach naszego kraju - podkreśla gość audycji. 

źródło: Świat rolnika/Youtube

Jak wyglądają ptasie zaloty? 

Wraz ze zbliżającą się porą wiosenną w przyrodzie można zaobserwować ptasie gody. Jak wyjaśnia ekspert, samiec musi się odpowiednio zaprezentować, żeby zdobyć samicę. - To jest bardzo trudne i kosztowne dla takich ptaków, wymaga sporo energii i zaangażowania - podkreśla ornitolog. - Te wszystkie piękne śpiewy, upieprzenie, to jest kosztowne do wyprodukowania i jest to oceniane przez potencjalne partnerki. Po śpiewie samice są w stanie ocenić kondycję, zdrowie, jakość i to czy dany samiec jest silny i czy jest w stanie wyżywić potomstwo - dodaje Adam Zbyryt. 

Czytaj również: 

Błotniaki łąkowe - wyjątkowe gatunki 

Są niewielkimi ptakami drapieżnymi z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkują niemal całą Europę, a w Polsce największe skupiska notuje się na Mazowszu i Podlasiu. Do polskich lęgowisk przylatuje w drugiej dekadzie kwietnia lub w pierwszej połowie maja. Samce zwykle pojawiają się wcześniej. - Błotniaki łąkowe mają bardzo smukłe skrzydła i ciała, są niezwykle spektakularne. Możemy je zobaczyć na podmokłych terenach - opowiada gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Adam Zbyryt (ornitolog, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, autor niedawno wydanej książki o ptakach Puszczy Białowieskiej)

Data emisji: 1.03.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21 

ans