COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 13:51
- Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zna pacjenta i on w pierwszej kolejności kwalifikuje pacjenta do tego, czy może on być zaszczepiony w domu - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rana Mudassar/ Shutterstock

szczepionka 1200.jpg
COVID-19. Do kiedy szczepienia seniorów 70 plus?

Informację o tym, że pacjent może być zaszczepiony w miejscu zamieszkania, lekarz przekazuje do wyjazdowego punktu szczepień. - Taki punkt kontaktuje się z pacjentem i ustala termin szczepienia. Wygląda ono tak samo jak w punkcie stacjonarnym - wyjaśnia ekspert. 

W dniu otrzymania pierwszej dawki ustalany jest termin podania drugiej dawki. Barbara Nowacka zwraca uwagę, że kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz z zespołu szczepiennego. - Jeżeli pacjent zostanie przez swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zakwalifikowany do tego, że może być zaszczepiony w domu, to nie oznacza, że będzie on zaszczepiony, bo kwalifikacji dokonuje także lekarz z zespołu szczepiennego - podkreśla. - Zespół może przyjechać i się okaże, że np. z przyczyn zdrowotnych pacjent się nie kwalifikuje - dodaje. 


Posłuchaj
02:11 Jedynka/poradnik koronawirus 2.03.mp3 Poradnik: "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Szczepienia w Polsce 

W Polsce wykonano dotąd ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego blisko 1,2 mln drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono ponad 3,5 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych.
Na rządowych stronach poinformowano we wtorek, że podano dotychczas 3 383 426 dawek szczepionki – 2 190 526 pierwszej i 1 192 900 drugiej.
Po iniekcjach zgłoszono do tej pory w sumie 3588 niepożądanych odczynów, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.


Aktualne obostrzenia

Od 27 lutego wprowadzony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Województwo warmińsko-mazurskie wraca do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea i galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe.


W związku z trudną sytuacją epidemiczną u naszych południowych sąsiadów od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

***

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Czytaj też:

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

.***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 10.21

IAR/PAP/ans