Koronawirus w Polsce. Jakie maseczki powinniśmy nosić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:51
Od 27 lutego wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Jakiego rodzaju maseczkę wybrać? Co dają maski z nanosrebrem? Która najlepiej chroni przed zakażeniem? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Patrick Daxenbichler/shutterstock.com

W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Ust i nosa nie można już zasłaniać za pomocą przyłbic czy szalików. Na rynku istnieje wiele rodzajów maseczek ochronnych, ale musimy mieć na uwadze, że powinna na nas chronić przede wszystkim przed koronawirusem. - Przez początkowe miesiące pandemii wchodziłem do zakażonych, nie była to przestrzeń publiczna, w maseczce bez filtrów i niestety ona nie zabezpieczała przed zakażeniem - wyjaśnia dr Marek Posobkiewicz, był Główny Inspektor Sanitarny.

Ochrona w przestrzeni publicznej 

Gość audycji zwraca uwagę, że w przypadku przebywania w przestrzeni publicznej dobrą ochroną będzie maseczka chirurgiczna. - Moim zdaniem zakładanie maseczek z filtrami jest trochę na wyrost. Ważniejsze jest to, żeby prawidłowo nosić maskę, którą mamy. Maseczka chirurgiczna lepiej chroni niż maseczka materiałowa i w przestrzeni publicznej to bardzo dobra ochrona, można ją kupić w niskiej cenie - mówi. 


Posłuchaj
07:32 Jedynka/4PR maseczki 2.03.2021.mp3 Koronawirus w Polsce. Jakie maseczki powinniśmy nosić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Maseczki z nanosrebrem 

Maska ochronna na twarz z nanosrebrem jest stosowana do wielokrotnego użytku i działa antybakteryjnie. Nanosrebro zabija ponad 600 bakterii i wirusów, wykazuje unikalne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, a w połączeniu ze specjalnym włóknem poliestrowym jest doskonałym środkiem profilaktycznym. - Srebro, miedź mają właściwości bakteriobójcze i w ten sposób można się dodatkowo zabezpieczyć - mówi Marek Posobkiewicz. - Przyłbice niestety nie spełniają takiej roli jak maseczka ze względu na przestrzeń wolną - dopowiada. 

***

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy, w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Nie trzeba zasłaniać ust i nosa w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.


Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: dr Marek Posobkiewicz (były Główny Inspektor Sanitarny) 

Data emisji: 2.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.18

ans 

Czytaj także

"Przebiegają bez większych problemów". Szef MEiN o szczepieniach nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:16
- Szczepienia nauczycieli przebiegają bez większych problemów. Mamy nadzieję, że zakończą się najdalej do połowy marca – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 10 tys. szczepionek dla grupy zero. Warmińsko-mazurskie odebrało dostawę szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:40
- To jest dodatkowa pula, niezależna od tej, którą dostaliśmy w ramach szczepień seniorów i nauczycieli - powiedział rzecznik prasowy wojewody Krzysztof Guzek. Szczepienia medyków i pracowników domów opieki społecznej mają się rozpocząć we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 13:51
- Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zna pacjenta i on w pierwszej kolejności kwalifikuje pacjenta do tego, czy może on być zaszczepiony w domu - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. 
rozwiń zwiń