Choroby przewlekłe a szczepienie przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:20
Choroby przewlekłe są poważnym zagrożeniem w razie zakażenia SARS-CoV-2. U takich osób COVID-19 częściej ma cięższy przebieg i gorzej rokuje. Tymczasem statystycznie każdy Polak po 40. roku życia ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą, która nie tylko z wiekiem się pogłębia, ale dochodzą do niej kolejne schorzenia. Lekarze podkreślają, że takie osoby nie powinny mieć dylematu, czy szczepić się przeciwko koronawirusowi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

Czytaj też
szczepienie_pap_1200.jpg
COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

- Nie ma takiej choroby, która byłaby bezwzględnym wskazaniem do niezaszczepienia się przeciwko COVID-19. Bezwzględnym, czyli takim, które w jakiś sposób dyskwalifikowałoby nas dożywotnio do przyjęcia danej szczepionki - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.

- Natomiast, choroby przewlekłe - chodzi tutaj przede wszystkim o choroby autoimmunologiczne - powinny zostać ocenione. Ich aktywność powinna zostać oceniona przez lekarza prowadzącego. Uznaje się, że osoby, które są w stadium zaostrzenia choroby, tudzież rzutu, nie powinny w tym czasie być szczepione. Powinny szczepić się w trakcie remisji, czyli wyciszenia choroby lub ewentualnie w czasie niskiej aktywności choroby - wyjaśnia lekarz.


Posłuchaj
02:23 _PR1_AAC 2021_03_04-10-19-51.mp3 Choroby przewlekłe a szczepienie przeciwko COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jedynym przeciwskazaniem jest ostra choroba infekcyjna przebiegająca z gorączką. Wówczas musimy najpierw ją wyleczyć, a dopiero później możemy się zaszczepić - tłumaczy gość radiowej Jedynki.


  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

  Czytaj też:

  Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni. Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

  czytaj więcej
  koronawirus free 1200.jpg
  Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Roman Czejarek

  Data emisji: 4.03.2021

  Godzina emisji: 10.20

  Jedynka/IAR/PAP/kh

  Czytaj także

  Przyjmowane leki a szczepienie przeciwko koronawirusowi: metotreksat

  Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:00
  Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli stosuje lek o nazwie metotreksat, może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jak zaznacza, lekarz prowadzący jej pozostawił tę decyzję. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
  Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
  rozwiń zwiń