Sprzęt AGD. Które urządzenia warto naprawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:05
Kiedy zepsuje się sprzęt AGD, stajemy przed dylematem: naprawić czy kupić nowy? W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, które urządzenia warto naprawiać i jaka wygląda ich żywotność. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

shutterstock_laptop dziecko 1200.jpg
Komputer dla dziecka. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

- W większości przypadków naprawy są opłacalne i możemy je wykonać bez konieczności wzywania serwisanta - mówi w radiowej Jedynce Jerzy Cependa - Pan "Złota Rączka". - Warto naprawić sprzęt, który kosztuje kilka tysięcy złotych np. pralka, lodówka, zmywarka, jednak gdy mamy małe urządzenie typu suszarka czy blender ręczny, to już naprawa przestaje być opłacalna. Drobne urządzenia są tak zaprojektowane, że czasami nie ma ich jak naprawić - tłumaczy gość audycji.  


Posłuchaj
09:33 Jedynka/4PR sprzęt agd 9.03.2021.mp3 Sprzęt AGD. Które urządzenia warto naprawiać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Żywotność sprzętu AGD

Kiedy popsuje się nowe urządzenie, można skorzystać z gwarancji. Często jednak problem pojawia się w sytuacji, gdy okres gwarancyjny się zakończył, a sprzęt odmówił posłuszeństwa. W dzisiejszych czasach często można spotkać się z opinią, że producenci sprzętu AGD i RTV celowo skracają cykl życia produktu w celu zmuszenia klienta do kupna nowego urządzenia. Takie działanie wydaje się korzystne zarówno dla firmy, bo pozwala jej zwiększyć zyski, jak i dla gospodarki, bo pobudza konsumpcję. Nie da się jednak z całą pewnością stwierdzić, że tak jest w istocie. - Cały rynek poszedł w tym kierunku, że sprzęty są coraz słabsze, wyraźnie gorsze niż te, które pamiętamy sprzed 10 czy 15 lat. Wszystko, czego dotykamy, jest cieńsze, słabsze, bardziej plastikowe. Nie można obarczać winą jednego producenta, wszyscy robią podobnie - stwierdza Jerzy Cependa. 

Nowe oznaczenia sprzętu AGD

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia sprzętu AGD. Zmiany dotyczą tzw. etykiet energetycznych, z których znikną kategorie z plusami, jak np. A+ czy A++, oznaczające energooszczędność poszczególnych produktów. Obecnie sprzęt AGD będzie opisywany nową, bardziej przejrzystą skalą od A do G. 

- Produkujemy coraz bardziej oszczędne urządzenia i oznaczenia A+ czy A++ stały się niewystarczające - tłumaczy Michał Mysytkowski, rzecznik prasowy sieci sklepów ze sprzętem gospodarstwa domowego. - Na nowych etykietach znajdziemy również kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem przekierują nas do stron ze szczegółami dotyczącymi pełnej funkcjonalności takich produktów - dodaje ekspert. 

W sklepach trwa wymiana etykiet, jednak jak podkreśla Michał Mystykowski, zewnętrzne etykiety będą się na razie różnić od tych, które są umieszczone w pudełkach. - My jako sprzedawcy zmieniamy etykiety na opakowaniu zewnętrznym, nie mamy możliwości otwarcia opakowania i wprowadzenia tam zmian - mówi. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Materiał: Patryk Bedliński 

Gość: Jerzy Cependa (Pan "Złota Rączka")

Data emisji: 9.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans