Dzień Rudych Osób. Dlaczego niektórzy mają rudy kolor włosów?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 11:25
Rude czupryny - jak się szacuje - ma 1-2 proc. ludzi. Najwięcej rudzielców jest wśród przedstawicieli Udmurtów - narodu ugrofińskiego zamieszkującego Rosję. Ognisty kolor włosów jest też popularny w Szkocji i Irlandii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WAYHOME studio/shutterstock.com

Posłuchaj
02:57 Jedynka/Cztery pory roku - 8.03.2021 rudzi Dzień Rudych Osób - materiał Małgorzaty Abgarowicz (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
06:39 Jedynka/Cztery pory roku - 8.03.2021 genetyk Dlaczego niektórzy mają rudy kolor włosów? (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Co musi się wydarzyć, by dziecko urodziło się z rudymi włosami? - To jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli geny, których produkt przekazuje sygnał do tworzenia brązowego barwnika, są zmutowane, ten sygnał nie jest przekazywany. Wówczas można być albo rudym, albo blond. To zależy jeszcze od siedmiu lub ośmiu innych genów - wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia genetyk prof. Ewa Bartnik.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

Jeśli rodzice nie są rudzi - jak podkreśliła gość radiowej Jedynki - szanse na rude potomstwo wynoszą 1:64. - To jest cecha ustępująca, czyli nie musi jej być widać u rodziców, żeby ujawniła się u dzieci - wyjaśniła ekspertka i dodała, że dziewięćdziesiąt kilka procent osób rudych ma dwie mutacje, 5-6 proc. ma pojedynczą, a większość wcale nie jest ruda a blond. - Życie jest skomplikowane i rudość też - zaznaczyła.


Czytaj także:


Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Według niektórych połączenie takiego koloru włosów z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy.

Czy istnieje gen złośliwości? Dlaczego osoby rude mogą mieć inną wrażliwość na ból niż reszta populacji i mają większe szanse na zachorowanie na czerniaka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: prof. Ewa Bartnik (genetyk)

Data emisji: 8.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: genetyka Daniel Wydrych

Czytaj także

Czy łatwo jest być pisarzem i skąd czerpać inspiracje?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
W Międzynarodowym Dniu Pisarza porozmawialiśmy o pisarskiej kuchni. Jak wygląda proces twórczy, jakie są inspiracje, czy często czerpie się z własnych doświadczeń, życia, kopiuje charaktery postaci? Co jest miarą sukcesu pisarza? Liczba sprzedanych egzemplarzy czy miłość czytelników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Synowa i teściowa. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 14:05
5 marca to kolejna, wyjątkowa okazja do docenienia pań. W tym dniu obchodzimy Dzień Teściowej. W "Czterech porach roku" opowiadaliśmy o tym, jak być synową i jak być teściową. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy system nadawania DVB-T2. Czy czeka nas wymiana telewizorów?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:51
W 2022 roku planowana jest zmiana systemu nadawania telewizji z DVB-T na DVB-T2. Jak się okazuje, nie wszystkie telewizory, które posiadamy w naszych domach, są przystosowane do korzystania z nowego systemu. Czy w związku z tym będziemy musieli je wymienić, żeby móc oglądać telewizję?
rozwiń zwiń