Szczepienie przeciw COVID-19. "Choroby nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:30
- Ale przed szczepieniem należy ich aktywność ocenić wraz z lekarzem specjalistą, który pełni nadzór nad daną jednostką chorobową - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Arturs Budkevics/shutterstock

Posłuchaj
01:55 Jedynka/Cztery pory roku - 8.03.2021 poradnik "Choroby nie są przeciwwskazaniem do szczepienia na koronawirusa" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W audycji "Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć" zwróciliśmy się do specjalisty z prośbą o odpowiedź na pytanie słuchaczki radiowej Jedynki. Pani Anna cierpi na bronchit chroniczny i zastanawia się, czy może się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. - Nie ma dolegliwości, nie ma jednostki chorobowej, która byłaby bezwzględnym, czyli do końca życia, przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19 - podkreślił lekarz Bartosz Fiałek.

szczepienie_pap_1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19

- Jeżeli mówimy o szczepionkach obecnie dostępnych na rynku, to są to szczepionki, które powinno się podawać w momencie, kiedy nie mamy aktywnej choroby zasadniczej. Niezależnie, jak ona by się nazywała, czy będzie to reumatoidalne zapalenie stawów, bronchit przewlekły czy jakaś inna choroba, nie ma to wpływu w momencie, kiedy choroba jest w reemisji, objawy są wyciszone bądź jeżeli choroba jest w niskiej aktywności - wyjaśnił ekspert.

- Powinniśmy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, by on ocenił, na podstawie skal, jaka jest aktywność choroby i podjął decyzję, wspólnie z pacjentem, czy już teraz można się zaszczepić. Choroba, sama w sobie, nie jest przeciwwskazaniem, natomiast jeżeli mamy rzut choroby, wysoką aktywność choroby, raczej stosuje się odroczenie szczepienia do czasu uzyskania niskiej aktywności choroby bądź reemisji. Jeśli jest to niemożliwe, wówczas szczepimy - dodał. 


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Czytaj także:


Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Czy powinienem się szczepić? Profil: Kancelaria Premiera

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak wygląda szczepienie? W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek pacjent otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 8.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus zdrowie medycyna

Czytaj także

Jak izolacja wpływa na psychikę nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:42
Izolacja spowodowana pandemią koronawirusa wpływa negatywnie na dzieci i młodzież, które mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami. Jak wpływa to na ich psychikę? Kiedy rodzice powinni reagować? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jakie maseczki powinniśmy nosić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:51
Od 27 lutego wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Jakiego rodzaju maseczkę wybrać? Co dają maski z nanosrebrem? Która najlepiej chroni przed zakażeniem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy strach przed koronawirusem wpłynął na wizyty u dentystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:15
- Nasza branża, obok higienistek i kosmetyczek, jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dentystka Emma Kiworkowa. Jest to spowodowane bardzo bliskim kontaktem z pacjentami. Jak zatem w dobie pandemii wygląda wizyta u stomatologa?
rozwiń zwiń