Trening węchu sposobem na odzyskanie zmysłów utraconych w wyniku COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:46
Według najnowszych badań utrata węchu po przebyciu COVID-19 trwa ok. 5 miesięcy. Niektórzy lekarze zaczynają już prowadzić związane z tym terapie. Na czym polega trening węchowy? Jak radzić sobie z utratą węchu i smaku?
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjne Foto: Shutterstock/DimaBerlin

nastolatek dziewczyna nauka zdalna dom 1200.jpg
Prof. Wróblewski o skutkach pandemii: możemy mieć do czynienia z tzw. rocznikiem koronawirusa

Zaburzenia zmysłu smaku i węchu należą do częstych objawów zakażenia koronawirusem. Według badań utrata węchu i smaku dotyczy od 34 do 68 proc. osób chorujących na COVID-19. Zależnie od źródła zaburzenia wymienionych zmysłów mogą być pierwszym i jedynym objawem choroby lub też mogą wystąpić w 4. dniu od zaobserwowania objawów zakażenia. 

Posłuchaj
08:08 Jedynka/4PR trening węchu 8.03.2021.mp3 Trening węchu sposobem na odzyskanie zmysłów utraconych w wyniku COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Narząd węchu należy do nielicznych obszarów układu nerwowego, które zachowują zdolność do regeneracji przez całe życie. Wiele raportów, pochodzących ze szpitali leczących osoby zakażone koronawirusem, podaje, że w przypadku 10 proc. pacjentów utrata zmysłów może trwać kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach może mieć charakter trwały.

- Pacjenci bardzo źle się czują z utratą zmysłów, wzrasta w nich agresja, poczucie zagrożenia - mówi w radiowej Jedynce prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. - Korzystamy z kapsuły badań zmysłów, która służy do oceny diagnostycznej różnych zmysłów, w tym smaku i węchu. Przygotowujemy program rehabilitacji polegający na systematycznym podawaniu kolejnych smaków i na podstawie tych ćwiczeń opracowujemy procedurę - informuje gość audycji. 

Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia.

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Poniedziałek, 8 marca 2021

Zmiana odczuwania wrażeń węchowych 


Upośledzenie lub zmiana odczuwania wrażeń węchowych zwanych dysosmią obserwuje się również u chorych dotkniętych COVID-19. - Trzeba pamiętać, że dysosmia to zaburzenie neurologiczne, które może przejawiać się w chorobach zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego, ale my również w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 dostrzegamy coraz więcej różnych zaburzeń - wyjaśnia prof. Skarżyński. - To wskazuje na to, że wirus atakuje zakończenia nerwowe i może przechodzić dalej do układu nerwowego i powodować zmiany podobne jak w innych schorzeniach, np. chorobach zwyrodnieniowych - tłumaczy. 

Zaburzenia smaku oraz węchu u chorego negatywnie wpływają na apetyt, co przekładać się może na stan niedożywienia, nie tylko pod względem takich składników jak białka, węglowodany i tłuszcze, ale również witamin i składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 8.03.2021 r. 

Godzina emisji: 11.17

ans


Czytaj także

Czy psy mogą wywęszyć… koronawirusa? Brytyjscy naukowcy rozpoczynają badania

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 09:25
Amerykańscy, francuscy, a także brytyjscy naukowcy planują testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy będą otrzymywać tylko jedną dawkę szczepionki? Michał Dworczyk wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 21:15
- Nie ma na razie decyzji o tym, by ozdrowieńców z COVID-19 szczepić tylko jedną dawką szczepionki - powiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Rząd czeka na dodatkową opinię Rady Wakcynologicznej przy ministrze zdrowia.
rozwiń zwiń