Czy współczesny ideał mężczyzny to dobry ojciec?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:50
10 marca obchodzony jest w Polsce Dzień Mężczyzny. Nawiązując do święta, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, w "Czterech porach roku" mówiliśmy o roli mężczyzny w rodzinie. Czy jego pozycja w związku nadal jest dominująca? Czy współczesny ideał mężczyzny to dobry ojciec?  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Prostock-studio

tata córka duzy.jpg
Trudne relacje tata - córka. Jak nie popełniać błędów?

Czym dzisiaj jest męskość?

Kiedyś ojcowie uczyli chłopców męskości, a matki córki kobiecości. Dziś nie jest to już oczywiste. - Jednego wzorca męskości nie ma - uważa Jarosław Żyliński, psycholog wychowawczy. - Na przestrzeni XX i XXI wieku dokonywały się zmiany wzorca męskości. Panowie weszli na sale porodowe, są bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi - dodaje. 

Jak zauważa gość audycji, współczesny mężczyzna jest bardziej różnorodny. - Przy tym trzeba pamiętać, że istnieją rzeczy, które nigdy się nie zmienią. Męstwo jest w momencie, kiedy kobieta będąca w ciąży lub okresie połogu zajmuje się dzieckiem, a mężczyzna opiekuje się rodziną - podkreśla Jarosław Żyliński. - Mimo to jako mężczyźni mamy pewne predyspozycje, które się nie zmienią, m.in. chęć rywalizacji czy czasami nieczułość, mniejszą wrażliwość na emocje - wyjaśnia. 


Posłuchaj
08:18 Jedynka/4PR ojciec mężczyzna 10.03.mp3 Czy współczesny ideał mężczyzny to dobry ojciec? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kryzys męskości 

Często słyszymy o kryzysie męskości i zastanawiamy się, co może być tego przyczyną. - Z jednej strony mężczyźni mają do odegrania więcej ról, dopuszcza się ich do wielu miejsc, z drugiej strony rzeczywiście zdarza się, że mężczyźnie ciężko jest się odnaleźć w tym wszystkim, wybrać, gdzie pasuje ta rola męska - tłumaczy ekspert. - Kiedyś to było jasne, wszyscy robili tak jak ojciec, który miał za zadanie wyżywić i utrzymać rodzinę, a kobiety dbały o dom, opiekowały się dziećmi. XX i XXI wiek wszystko pozmieniały i zarówno mężczyźni, jak i kobiety świetnie odnajdują się w innych rolach - dopowiada. 

Czy przejmowanie przez mężczyzn kobiecych obowiązków jest właściwe? - Przede wszystkim nie wszystkie obowiązki da się przejąć, np. mężczyzna nie będzie karmił piersią ani nie będzie w ciąży - mówi ekspert. - Te elementy dają kobiecie predyspozycje do mocnego, dobrego startu w więzi z dzieckiem. Przez pierwsze trzy lata dziecko jest bliżej kobiety, później otwiera się na obojga rodziców. (...) Zachęcam każdego ojca, żeby był bardziej zaangażowany w życie swoich dzieci niż pokolenie naszych dziadków - zaznacza Jarosław Żyliński.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Jarosław Żyliński (psycholog wychowawczy, bloger, prywatnie ojciec)

Data emisji: 10.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.34

ans