Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:00
- Większość leków onkologicznych nie koliduje z wykonaniem iniekcji szczepionki, ale niektóre z nich mogą zmieniać efektywność szczepienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dr Marzena Kuliś.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
01:53 Jedynka/Cztery pory roku - 9.03.2021 poradnik Szczepienie przeciw COVID-19 u osób ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym (Cztery pory roku/Jedynka)


szczepienie_pap_1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19

10 marca rusza rejestracja, a 15 marca szczepienia, pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych. ZOBACZ WYTYCZNE


Szczepienia grupy 1B - pacjentów z chorobami przewlekłymi. Profil: Kancelaria Premiera


W audycji "Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć" zwróciliśmy się do specjalisty z prośbą o odpowiedź na pytanie słuchacza radiowej Jedynki, który choruje na złośliwy nowotwór pęcherza i nie wie, czy może się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. 

Większość leków onkologicznych nie koliduje z wykonaniem iniekcji szczepionki, ale niektóre z tych leków mogą zmieniać efektywność szczepienia. To jest jedyna rzecz, o której mówimy pacjentowi, o czym uprzedzamy. Pacjent będzie się musiał monitorować, nadzorować i w dalszym ciągu uważać na ryzyko zakażenia - podkreśliła w radiowej Jedynce specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś.


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Czytaj także:


Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak wygląda szczepienie? W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek pacjent otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.


Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia.

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Wtorek, 9 marca 2021

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 9.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Jak izolacja wpływa na psychikę nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:42
Izolacja spowodowana pandemią koronawirusa wpływa negatywnie na dzieci i młodzież, które mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami. Jak wpływa to na ich psychikę? Kiedy rodzice powinni reagować? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jakie maseczki powinniśmy nosić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:51
Od 27 lutego wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Jakiego rodzaju maseczkę wybrać? Co dają maski z nanosrebrem? Która najlepiej chroni przed zakażeniem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy strach przed koronawirusem wpłynął na wizyty u dentystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:15
- Nasza branża, obok higienistek i kosmetyczek, jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dentystka Emma Kiworkowa. Jest to spowodowane bardzo bliskim kontaktem z pacjentami. Jak zatem w dobie pandemii wygląda wizyta u stomatologa?
rozwiń zwiń