Jak rzucić palenie, żeby nie przytyć? Podpowiada ekspert

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 14:12
- Przy rzuceniu palenia silna wola jest zawsze warunkiem koniecznym, ale czasami niewystarczającym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologicznym w Warszawie. Co w takim razie należy zrobić, żeby skutecznie przestać palić i przy okazji… nie przytyć?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: nenadkostic_foto/shutterstock

wesele.jpg
Co z weselami w czasie pandemii? Zostaną odmrożone?
Posłuchaj
07:23 Jedynka/Cztery pory roku - 9.03.2021 papierosy Przed rzuceniem palenia często powstrzymuje nas obawa, że później przytyjemy (Jedynka/Cztery pory roku)

Wiele osób uważa, że najlepszym momentem na rzucenie palenia jest wiosna, która zbliża się do nas dużymi krokami. Zdaniem dr Magdaleny Cedzyńskiej każdy moment jest dobry na podjęcie takiej decyzji, ale jednocześnie przyznaje ona, że wiosną "po długiej, szarej zimie i jesieni nagle odkrywamy, że życie jest trochę przyjemniejsze".

- Wiosna jest o tyle dobra, że możemy zwiększyć aktywność fizyczną. Wiele osób obawia się przyrostu masy ciała po rzuceniu palenia i to rzeczywiście jest realnym problemem. Kiedy jednak już świeci słońce i jest cieplej, możemy trochę zabezpieczyć się przed tym, właśnie zwiększając naszą aktywność fizyczną - twierdzi gość Jedynki.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/Palący problem

Nie wszyscy tyją. Dlaczego?

Przed rzuceniem palenia często powstrzymuje nas obawa, że później przytyjemy. Zazwyczaj przychodzą nam do głowy przykłady znajomych, którzy szybko przybrali na wadze. Jak się okazuje, jest to jednak mylne przekonanie. - To, czy przytyjemy czy nie, zależy nie od "magicznych" czynników, tylko od tego, czy będziemy kontrolować to, co wkładamy do buzi i czy zwiększymy aktywność fizyczną. 2/3 osób nie tyje i to nie dlatego, że mają lepszą przemianę materii czy są lepiej skonstruowani, tylko patrzą na to, co jedzą - wyjaśnia dr Magdalena Cedzyńska.

Dr Magdalena Cedzyńska zaznacza jednak, że po rzuceniu palenia nasza przemiana materii spowalnia mniej więcej na pół roku. Z kolei głównym czynnikiem przybierania na wadze jest to, że próbujemy zastąpić papierosy na przykład jedzeniem, szczególnie słodyczami. - Istnieje ryzyko przyrostu masy ciała i pamiętajmy, że tyje 1/3 osób, a nie wszyscy - słyszymy.

Czasami potrzebne są leki

Kiedy jednak zdecydujemy się na walkę z nałogiem, silna wola - mimo że oczywiście jest konieczna - czasami może być niewystarczająca.

- Musimy pamiętać, że uzależnienie od tytoniu, a właściwie od nikotyny, jest silnym uzależnieniem od substancji psychoaktywnej, czyli bardzo silnie oddziałującej na nasz organizm czy mózg. Często po wielu latach palenia, kiedy rezygnujemy z papierosów, pojawiają się objawy odstawienia i wtedy sama silna wola czasami nie wystarcza. Jest to choroba i na szczęście w tym przypadku możemy wspierać się lekami - podpowiada nasza rozmówczyni.

W dobie pandemii wśród palaczy krąży również mit, że papierosy pomagają… zwalczać koronawirusa. - To jest jakaś bzdura. Od ponad roku mamy koronawirusa i instytucje naukowe od samego początku alarmują, że osoby, które palą papierosy, gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem. Pamiętajmy też, że osoby palące przewlekle często są również obciążone chorobami współistniejącymi, tj. układu krążenia czy układu oddechowego - dodaje dr Magdalena Cedzyńska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (Poradnia Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologicznym w Warszawie)

Data emisji: 9.03.2021 

Godzina emisji: 11.18

DS

Czytaj także

Synowa i teściowa. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 14:05
5 marca to kolejna, wyjątkowa okazja do docenienia pań. W tym dniu obchodzimy Dzień Teściowej. W "Czterech porach roku" opowiadaliśmy o tym, jak być synową i jak być teściową. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt AGD. Które urządzenia warto naprawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:05
Kiedy zepsuje się sprzęt AGD, stajemy przed dylematem: naprawić czy kupić nowy? W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, które urządzenia warto naprawiać i jaka wygląda ich żywotność. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Rudych Osób. Dlaczego niektórzy mają rudy kolor włosów?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 11:25
Rude czupryny - jak się szacuje - ma 1-2 proc. ludzi. Najwięcej rudzielców jest wśród przedstawicieli Udmurtów - narodu ugrofińskiego zamieszkującego Rosję. Ognisty kolor włosów jest też popularny w Szkocji i Irlandii.
rozwiń zwiń