Szczepienia przeciwko COVID-19. Drugi termin rejestracji dla seniorów 70+

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:25
18 marca ma się rozpocząć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 osób w wieku 68 i 67 lat. W poniedziałek (22 marca) ruszy rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat, a w czwartek (25 marca) rejestrować się będą mogły ponownie osoby z grupy 70+.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Studio Romantic

Czytaj też
szczepienie_pap_1200.jpg
COVID-19. Kto może zostać zaszczepiony w domu?

Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia martwi się, że mimo iż jest seniorem 70+ i zarejestrował się w styczniu, nadal nie został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi, a na szczepienie rejestrują się pacjenci z kolejnych grup. 

- Inne grupy się tylko rejestrują, a nie szczepią. Szczepimy według kalendarza - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. - Doszczepiamy jedynie grupę "0" i nauczycieli. Pozostałe grupy głównie się nadal jedynie rejestrują, a nie szczepią - dodaje. 

Posłuchaj
02:22 PR1_mp3 2021_03_12-10-19-04.mp3 Szczepienia seniorów 70+ (Cztery pory roku/Jedynka)

- Trzeba być dobrej myśli. Jeżeli słuchacz jest zapisany i ma określony termin, to na pewno będzie przed tymi grupami, które teraz się rejestrują - wyjaśnia lekarz. 

Czytaj też:

czytaj więcej
seniorzy 1200.jpg
COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienie dla osób przewlekle chorych

Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.
Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedz i w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji.
"Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" - zaznaczono.

Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.
Seniorzy z rocznika 1952 szczepieni będą od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca.


  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

  Czytaj też:

  Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
  Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. W czwartek (11.03) Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson.

  czytaj więcej
  koronawirus free 1200.jpg
  Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Joanna Racewicz

  Data emisji: 12.03.2021

  Godzina emisji: 10.19

  Jedynka/IAR/PAP/kh

  Czytaj także

  COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
  Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Choroby przewlekłe a szczepienie przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

  Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:20
  Choroby przewlekłe są poważnym zagrożeniem w razie zakażenia SARS-CoV-2. U takich osób COVID-19 częściej ma cięższy przebieg i gorzej rokuje. Tymczasem statystycznie każdy Polak po 40. roku życia ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą, która nie tylko z wiekiem się pogłębia, ale dochodzą do niej kolejne schorzenia. Lekarze podkreślają, że takie osoby nie powinny mieć dylematu, czy szczepić się przeciwko koronawirusowi. 
  rozwiń zwiń