Trwają bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:00
Do soboty 13 marca można zgłosić się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Można z nich skorzystać w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce w ramach Światowego Tygodnia Jaskry. Organizatorem akcji "Polscy okuliści kontra jaskra" jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Olena Yakobchuk

shutterstock_1038422074-12.jpg
Jaki jest wpływ COVID-19 na oczy? Oto najnowsze badania naukowców z Anglii

Jaskra - złodziej wzroku!

W tegorocznej edycji biorą udział aż 74 placówki z 40 miast w 15 województwach. W badaniach mogą uczestniczyć osoby, które nie korzystały z konsultacji okulistycznej w ostatnim roku i nie miały wcześniej zdiagnozowanej jaskry. Diagnostyka dostępna w ramach programu obejmie pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka oraz grubości rogówki. W przypadku, gdy wyniki wskażą na podejrzenie jaskry, pacjent zostanie objęty dalszym leczeniem specjalistycznym. 


Posłuchaj
07:38 Jedynka/4PR jaskra/ptoza 12.03.2021.mp3 Trwają bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Polskie Towarzystwo Okulistyczne co roku zaprasza na tydzień badań profilaktycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu. - Jaskra to choroba, która zabiera wzrok, jest powszechnie znana jako złodziej wzroku. Stąd ta akcja, żeby uczulać pacjentów i zachęcić do regularnych badań - dodaje.


xx

Jaskrą określana jest grupa chorób oczu, w których dochodzi do niszczenia nerwu wzrokowego w wyniku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to druga po zaćmie najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje nawet 800 tys. osób, a tylko połowa z nich została zdiagnozowana. 

Ptoza a jaskra. Czy łatwo pomylić te schorzenia?

Podstawowym objawem ptozy jest opadanie powieki bądź obu powiek. W przypadkach, kiedy jest ono duże, może dojść do zaburzeń widzenia. Początkowo, gdy powieka nie pokrywa dużej części gałki ocznej i nie zasłania źrenicy, jest to przede wszystkim defekt kosmetyczny. Z czasem jednak, jeśli powieka zacznie przesłaniać otwór źreniczny, może dojść do niedowidzenia, utrudniającego codzienne funkcjonowanie. 

- Opadająca powieka ogranicza pole widzenia. Jednym z elementów weryfikujących jaskrę jest także ograniczenie widzenia, więc jak się nie zwróci na to uwagi, można popełnić błąd - wyjaśnia gość audycji. - Specjaliści wykonują kilka badań pod kątem ptozy, m.in. morfologię tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia, ocenę grubości włókien nerwowych. Jest wiele elementów, które pozwalają nam rozróżnić te dwie jednostki chorobowe - tłumaczy ekspert. 

Nieprawidłowe ustawienie powieki może mieć niekorzystne skutki psychologiczne, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, co przekłada się niekiedy na złe wyniki w nauce, naraża na ostracyzm i może prowadzić do całkowitej alienacji.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: dr Radosław Różycki (specjalista chorób oczu, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej) 

Data emisji: 12.03.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

IAR/ans