Chcesz wyjechać do sanatorium? Ważne informacje dla pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:13
Jestem zainteresowana wyjazdem do sanatorium. Nie bardzo jednak wiem, na jakich zasadach one teraz funkcjonują. Czy powinnam przed wyjazdem wykonać test na koronawirusa? Czy na leczenie mogą wyjechać tylko osoby zaszczepione? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Posłuchaj
02:45 Jedynka/Cztery pory roku - 15.03.2021 poradnik Uzdrowiska wznawiają działalność. Ważne informacje (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Uzdrowiska wznowiły działalność 11 marca. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. O terminie rozpoczęcia leczenia pacjent zostanie poinformowany listownie lub telefonicznie.

Przed wyjazdem na leczenie pacjent powinien skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu.

1200_szczepienia_PAP.png
Szczepienia przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Co ważne - jak podkreśliła w radiowej Jedynce rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Barbara Nawrocka - warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 (dwie dawki).

Bezpłatny test (finansuje go NFZ) należy wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. 

Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana do pacjenta SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

O wyniku testu pacjenta poinformuje uzdrowisko, do którego został on skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2!


Czytaj także:


Kierownicy uzdrowisk zapewniają, że pacjenci, którzy przyjadą na leczenie, mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS, a wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 15.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/NFZ.gov.pl/kk

Czytaj także

Czy strach przed koronawirusem wpłynął na wizyty u dentystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:15
- Nasza branża, obok higienistek i kosmetyczek, jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dentystka Emma Kiworkowa. Jest to spowodowane bardzo bliskim kontaktem z pacjentami. Jak zatem w dobie pandemii wygląda wizyta u stomatologa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:00
- Większość leków onkologicznych nie koliduje z wykonaniem iniekcji szczepionki, ale niektóre z nich mogą zmieniać efektywność szczepienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dr Marzena Kuliś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby alergiczne. Jak bezpieczne zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:44
- Kilka lat temu użądliła mnie pszczoła. Dostałam takiego uczulenia, że coś aż mi w gardle rosło. W szpitalu na izbie przyjęć byłam przez sześć godzin i dostawałam tam leki - mówi słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Czy w przypadku chorób alergicznych można zaszczepić się przeciwko COVID-19?
rozwiń zwiń