Kierowco, ustąp pierwszeństwa pieszemu. To teraz będzie obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:52
1 czerwca 2021 roku wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu drogowego, które wprowadzają pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście. - Za wypadki z pieszymi na przejściach w zdecydowanej mierze odpowiadają kierowcy - mówi Anna Zielińska z Instytutu Transportu Samochodowego. Zauważa, że kierujący jeżdżą za szybko i nie uważają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/pixabay

shutterstock_kierowca zima święta 1200.jpg
Zmiany w przepisach drogowych. Dotyczą kierowców i pieszych

Obowiązujące jeszcze przepisach stanowią, że kierowcy i inni użytkownicy dróg muszą ustąpić pierwszeństwa pieszemu, kiedy ten już znajduje się na przejściu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg, którzy najczęściej giną na jezdni. Jednocześnie posłowie przyjęli zapis, że pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu komórkowego ani innego urządzenia elektronicznego, które rozprasza jego uwagę.


Posłuchaj
07:23 Jedynka-15-03-2021-cztery-pory-roku-piesi.mp3 Kodeks drogowy zmienia się na korzyść pieszych (Cztery pory roku/Jedynka)

 


wypadek 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": codziennie 100 osób zostaje rannych w wypadkach drogowych


Anna Zielińska z ITS uważa, że z polskimi kierowcami nie jest tak źle, jak by się wydawało. - Im więcej o tym mówimy, tym więcej kierowców myśli o pieszych i uważa na pieszych - mówi. Wyjaśnia, że za wypadki z udziałem pieszego na przejściach w zdecydowanej mierze są odpowiedzialni kierowcy, którzy nie uważają. Za to piesi uważają. - Im starsza osoba, tym dłużej się zastanawia, czy może wejść na zebrę i bezpiecznie przejść jezdnię - przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Transport Samochodowego. Zaznacza, że przekonanie kierowców, iż piesi będą nadużywać nowych uregulowań i wbiegać na przejściu pod samochód jest niczym nieuzasadnione. - 55 procent pieszych zatrzymuje się przed przejściem i czeka, aż wreszcie któryś kierowca udzieli im pierwszeństwa - wyjaśnia.


. .

Zauważa, że kierowcy jeżdżą za szybko i to uniemożliwia im właściwą ocenę sytuacji w okolicach przejścia. Już obecnie obowiązujące przepisy zobowiązują prowadzącego, aby przed przejściem zwolnił i ewentualnie przepuścił pieszego będącego na pasach. Ale jak jedzie się szybko, to taki manewr jest utrudniony.

Anna Zielińska obala też mit, jakoby piesi nagminnie wchodzili na zebrę zapatrzeni w ekran smartfona. Według badań zaledwie 5 proc. przechodniów wkracza na pasy z telefonem w ręku. Gość Programu 1 Polskiego Radia zastrzega, że piesi nie powinni tak robić, ale - jej zdaniem - uchwalone przepisy mają być sygnałem dla uczestników ruchu drogowego, aby uważali.

Odnosząc się do statystyk za rok 2020, które pokazują mniejszą liczbę wypadków i mniejszą liczbę zabitych pieszych, ekspert zauważyła, że to nie jest efekt rozważniejszej jazdy, tylko zmniejszonego ze względu na pandemię natężenia ruchu drogowego. Jednocześnie kierowcy jeździli za szybko, bo wzrosła liczba zabitych na sto wypadków. - 70 procent kierowców przekracza dozwolone limity prędkości - mówi Anna Zielińska. Jej zdaniem tylko nieuchronność kary pozwoli ograniczyć te rajdowe zapędy.

A fotoradarów na polskich drogach jest mało, w całej Polsce - zaledwie 400. Na tysiąc kilometrów kwadratowych mamy dwa fotoradary, a w Belgii jest ich 20. Aby się coś poprawiło, musi dotrzeć do naszej świadomości, że kierowca naruszający przepisy może być w każdej chwili zatrzymany, skontrolowany i ukarany. Inaczej pozostają jedynie apele o rozsądek.

Zmiany w przepisach obniżają również do 50 km/h prędkość na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych i wprowadzają obowiązek minimalnego odstępu między samochodami na autostradach.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Anna Zielińska (Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Samochodowego, Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 15.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.38

ag

Czytaj także

Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:00
W całej Polsce panują trudne warunki pogodowe. W poślizg wpaść łatwo, a wielu kierowców przyznaje, że ten problem to dla nich poważne wyzwanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino w fotelu samochodowym. Na ile bezpieczne jest oglądanie filmów podczas kierowania autem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:56
Kiedyś naśmiewano się z pań, które siedząc za kółkiem samochodu stojącego na czerwonych światłach, poprawiały makijaż. Obecnie panowie podbili stawkę, bo okazuje się, że - korzystając z rozwoju technologii - oglądają podczas jazdy filmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na drogach będzie jaśniej?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:00
Rząd przyjął Program Bezpiecznej Infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jakie czekają nas zmiany?
rozwiń zwiń