Coraz powszechniejszy trend. Mieszczuchy przenoszą się na wieś

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:19
Wiele wsi zabiega o to, żeby otrzymać status miasta. Bo i prestiż większy, i inwestorzy chętniej lokują biznesy w miejskich ośrodkach. W zdecydowanej większości tendencji tej przeciwni są, z przyczyn finansowych, nauczyciele. - Za pracę na wsi oświata dostaje większe subwencje, co przekłada się na wyższe zarobki - wyjaśnia dr Aleksandra Jadach-Sepioło z SGH.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/pixabay

farmerka kobieta pole zboże kombajn 1200 free.jpg
Wieś jest kobietą: od znachorki do farmerki

Mieszkańcy Bolimowa w powiecie skierniewickim w referendum odrzucili pomysł ubiegania się o prawa miejskie. Bolimów kiedyś był miastem, ale prawa utracił za karę, za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Do tej pory miejscowość nie przypomina zabudową wsi. Jednak ponad połowa głosujących opowiedziała się przeciwko złożeniu wniosku o nadanie praw miejskich.


Posłuchaj
10:04 jedynka-15-03-2021-cztery-pory-roku-wieś.mp3 Mieszczuchy przenoszą się na wieś, ale życie tam ma swoją specyfikę (Cztery pory roku/Jedynka)

 


agroturystyka chata wieś 1200.jpg
Wsi spokojna, wsi wesoła… O fenomenie agroturystyki

Dr Aleksandra Jadach-Sepioło z Katedry Miasta Innowacyjnego SGH nie jest zdziwiona takim wynikiem referendum, a szczególnie tym, że przeciwni są nauczyciele. - Wsie najwięcej korzystają z subwencji oświatowej i ta subwencja w przypadku szkół podstawowych jest o 42 proc. wyższa niż w szkołach w miastach - wyjaśnia.

Obawy o wzrost opłat za wodę czy wywóz śmieci są zazwyczaj bezpodstawne. - Jeżeli nie jest to wchłonięcie przez inne miasto, a jedynie przekształcenie statusu miejscowości, to mieszkańcy nie powinni się obawiać podwyżek - mówi.

Można zaobserwować ogólnoświatowy trend rozrastania się miast i na pewno niedługo nie będziemy mieć wyboru - po prostu będziemy mieszkać w megalopolis. A w tle jest jeszcze sielankowy obraz wsi kuszący mieszczuchów do przenosin. Więc coraz więcej osób pracuje w mieście, ale mieszka w domu na wsi i nie jest to obecnie powód do wstydu, a wręcz odwrotnie - do dumy. - To walory osobiste człowieka, jego kultura i zachowanie określają, jak jest postrzegany, a nie miejsce urodzenia czy zamieszkania - ocenia.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że przenosząc się na wieś, trzeba pamiętać, że ma to swoją specyfikę. Rolnik na polu za płotem prowadzi prace agrotechniczne, rozrzuca obornik, kogut dzień w dzień pieje o godzinie 4 nad ranem. - Chcemy zobaczyć sarenkę, ale jak ta sarenka zje nam azalie, to dzwonimy do gminy, żeby zrobiła z sarenką porządek - podsumowuje dr Aleksandra Jadach-Sepioło.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: dr Aleksandra Jadach-Sepioło (Katedra Miasta Innowacyjnego SGH)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 11.16

ag


Zobacz więcej na temat: wieś miasto Daniel Wydrych

Czytaj także

Wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 19:30
W audycji o tradycjach świątecznych na Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 05:50
Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
rozwiń zwiń