Dlaczego w przychodni szczepionki na koronawirusa są trzymane w zwykłej lodówce?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:13
- W jakiej temperaturze w punkcie szczepień powinna być przechowywana szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Tam, gdzie ja się szczepiłam, pani wyjęła preparat z normalnej lodówki - dodaje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: thka/shutterstock.com

Posłuchaj
01:41 Jedynka/Cztery pory roku - 16.03.2021 poradnik koronawirus Dlaczego w przychodni szczepionki na koronawirusa są trzymane w zwykłej lodówce? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego, co oznacza, że każdy preparat jest szczególnie wrażliwy na warunki przechowywania i transportu - głównie na zmiany temperatury. Podanie szczepionki, która była nieprawidłowo przechowywana lub transportowana, może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby, której zostanie podana.

1200_szczepienia_PAP.png
Szczepienia przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

- Szczepionka firmy Pfizer może być przechowywana przez dłuższy czas w temperaturach bardzo mocno ujemnych. Po dostarczeniu do punktu szczepień może być w zwykłej lodówce, w temperaturze od 2 do 8 stopni, przez pięć dni. Po wyjęciu z lodówki, gdy znajduje się w temperaturze pokojowej, jest zdatna do zastosowania przez sześć godzin - wyjaśnił w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:


. 

PAP/Maciej Zieliński

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 16.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/Ministerstwo Zdrowia/kk

Czytaj także

Czy strach przed koronawirusem wpłynął na wizyty u dentystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:15
- Nasza branża, obok higienistek i kosmetyczek, jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dentystka Emma Kiworkowa. Jest to spowodowane bardzo bliskim kontaktem z pacjentami. Jak zatem w dobie pandemii wygląda wizyta u stomatologa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:00
- Większość leków onkologicznych nie koliduje z wykonaniem iniekcji szczepionki, ale niektóre z nich mogą zmieniać efektywność szczepienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dr Marzena Kuliś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby alergiczne. Jak bezpieczne zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:44
- Kilka lat temu użądliła mnie pszczoła. Dostałam takiego uczulenia, że coś aż mi w gardle rosło. W szpitalu na izbie przyjęć byłam przez sześć godzin i dostawałam tam leki - mówi słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Czy w przypadku chorób alergicznych można zaszczepić się przeciwko COVID-19?
rozwiń zwiń