Drugie szczepienie a przechorowanie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:10
91-letnia słuchaczka została zaszczepiona pierwszą dawką przeciwko COVID-19, a wkrótce potem dostała gorączki. Po wykonaniu testów okazało się, że wynik jest pozytywny. Słuchaczka przez trzy tygodnie pozostawała w izolacji i już wyzdrowiała. Pyta się, czy może zostać zaszczepiona drugą dawką, a jeżeli tak, to kiedy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gladskikh Tatiana/shutterstock

koronawirus free 1200.jpg
Jak sprawdzić, czy przeszło się COVID-19 bezobjawowo?

Lekarz Bartosz Fiałek wyjaśnia, że zgodnie z najnowszymi ustaleniami szczepienie drugą dawką u osób, które przechorowały COVID-19, należy odroczyć do 30 dni od stwierdzenia zakażenia. Problem w tym, że maksymalny przedział czasowy między pierwszą a drugą dawką to 42 dni. - Można zaczekać i odroczyć szczepienie, jeśli mamy pewność, że zdążymy przed okresem 42 dni - mówi.


Posłuchaj
02:36 Jedynka-18-03-2021-cztery-pory-roku-poradnik-koronawirus.mp3 Czy i kiedy można się szczepić, jeśli po podaniu pierwszej dawki ktoś zachorował na COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Inne zalecenia mówią, że jeżeli przebieg zakażenia nie jest ciężki i występują tylko podstawowe objawy, to szczepić się drugą dawką można trzy dni po ustąpieniu objawów i gorączki. - Trzeba przy tym pamiętać, że zachowany musi być odstęp 21 dni, więc jeśli ktoś zachorował pięć dni po szczepieniu pierwszą dawką, to może zaszczepić się standardowo po 21 dniach - wyjaśnia.

Ostateczną decyzję podejmuje lekarz po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z wypełnioną przez niego ankietą.


***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 18.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

ag

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa od soboty w całej Polsce. Zobacz, co się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:16
Rząd zdecydował się na przywrócenie na poziomie ogólnokrajowym bardziej rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. - Zaczną one obowiązywać w sobotę 20 marca - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany dotyczyć będą galerii handlowych, obiektów sportowych, a także kościołów. Rząd zaleca także ograniczenie mobilności w okresie Wielkanocy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Piaseczny w szpitalu z powodu COVID-19. "Trzymajcie się zasad higieny"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 19:34
Andrzej Piaseczny, znany piosenkarz, jest zakażony koronawirusem. Artysta trafił do szpitala, z którego opublikował nagranie zachęcające rodaków do przestrzegania zaleceń sanitarnych.
rozwiń zwiń