Cały czas są odkrywane tajemnice sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:38
Przykładem jest zdjęcie sprzed ponad 70 lat, na którym, jak już wiadomo, widnieje Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia, odbierająca z rąk króla Jerzego VI order przyznany pośmiertnie jej mężowi.
Zdjęcie Marii Barr opublikowane przez IPN
Zdjęcie Marii Barr opublikowane przez IPNFoto: IPN

Rodzina_KARTA_cover1200.jpg
"Rodzina z niepamięci". Jak archiwizować historie rodzinne?

Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnia, że na zdjęcie natrafiono podczas studiowania teczki dotyczącej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które uczestniczyły w II wojnie światowej. Zdjęcie Marii Barr było jednym z kilkuset przedstawiających kobiety w mundurach. O pomoc w ustaleniu tożsamości IPN poprosił internautów i pierwsze informacje zaczęły napływać już po 24 godzinach. Z tych kilkuset na stronie IPN zostało opublikowanych kilkadziesiąt fotografii.

Posłuchaj
06:48 Jedynka-23-03-2021-cztery-pory-roku-zdjęcie.mp3 Tajemnica zdjęcia z archiwum IPN (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Chodziło nam też o to, żeby zaciekawić historią Polski w ogóle użytkowników mediów społecznościowych, naszych odbiorców - mówi. Przyznaje, że instytut mógł we własnym zakresie szukać odpowiedzi na pytania odnośnie zdjęcia, ale teraz już niemal cała Polska zastanawia się nad historią swojej rodziny i być może na podstawie zdjęć rodzinnych stara się ustalić losy jej członków.

 

Adam Stefan Lewandowski zwraca uwagę, że choć na zdjęciu jest jedna osoba, to dotyczy ono wielu osób. Przez całą wojnę mąż Marii Barr był uznany za zaginionego i dopiero w 1946 roku przyszło zawiadomienie o jego śmierci, co umożliwiało jej ułożenie sobie życia na nowo. Instytut jest już w posiadaniu innych zdjęć Marii Bar, a także jej pierwszej i drugiej rodziny.

IPN zamierza sukcesywnie publikować kolejne nieopisane zdjęcia, licząc, że zostaną wyjaśnione historie prezentowanych na nich osób.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Adam Stefan Lewandowski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 9.38

ag

Czytaj także

Sprawa poszukiwanej przez IPN Polki. Internauci twierdzą, że znaleźli zdjęcie jej męża

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:53
Internauci twierdzą, że dotarli do kolejnych materiałów związanych z Marią Barr, Polką ze zdjęcia sprzed ponad 70 lat, o której zidentyfikowanie poprosił kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej. Nowe informacje dotyczą jej tragicznie zmarłego męża, brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra. W sieci pojawiło się zdjęcie, które zdaniem internautów przedstawia męża pani Marii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapy, notatki, korespondencje. Archiwum Akt Nowych prezentuje dokumenty związane z traktatem ryskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:56
Oryginalne dokumenty związane z kończącym wojnę polsko-bolszewicką traktatem ryskim pokazano w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Jest wśród nich mapa, używana w trakcie rokowań, pierwodruki publikacji traktatu, a także fotografie, korespondencja i notatniki.
rozwiń zwiń