Ekologia w dobie pandemii. "Masowo wróciliśmy do plastików"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 17:48
Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na nasze podejście do ekologii. - W kwietniu zeszłego roku bardzo wiele procesów zmierzających do tego, żeby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, skończyło się jak nożem uciął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Brzózek z Uczelni Łazarskiego. Dlaczego teraz tak chętnie korzystamy z tzw. jednorazówek?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gansstock/shutterstock

parkowanie auto forum 1200x660.jpg
Duże miasta wzięły się za kierowców, którzy nie chcą płacić za parkowanie
Posłuchaj
08:20 Jedynka/Cztery pory roku - 23.03.2021 Jak przekonać ludzi, żeby nadal walczyli z plastikiem, mimo koronawirusa? (Jedynka/Cztery pory roku)

W wielu sklepach spożywczych nadal możemy zauważyć na każdym kroku jednorazowe, plastikowe torebki, z których często korzystamy. Część z nas korzysta również z plastikowych opakowań, tłumacząc sobie, że są one bezpieczniejsze w czasach koronawirusa. - Mamy taką wewnętrzną motywację, że dzięki temu pomagamy w reżimach sanitarnych, ponieważ jednorazowe zabezpieczenie towarów nie przeniesie żadnych wirusów. To jest jednak iluzja, ponieważ już rok temu badania pokazały, że wirusy na powierzchniach z tworzyw sztucznych przenoszą się łatwiej - wyjaśnia Sławomir Brzózek.

Wpływ pandemii

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że od kwietnia 2020 zakończono wiele działań, których celem było zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych, szczególnie tych jednorazowych.

- Obostrzenia pandemiczne spowodowały, że masowo wróciliśmy do plastików. Do środowiska wypuściliśmy też znacznie więcej tworzyw sztucznych w różnej postaci. Jeżeli sobie uświadomimy, że wszystkie maseczki jednorazowe są właśnie z tworzyw sztucznych, to możemy wyobrazić sobie te góry śmieci. W Polsce tego tak łatwo nie widzimy, ale są zatrważające raporty ze świata, zwłaszcza z Azji, gdzie widać zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi, w tym maseczkami i rękawicami, przede wszystkim na plażach, ponieważ tam to się łatwo uwidacznia - twierdzi Sławomir Brzózek.

Zdaniem ekologa "pozwoliliśmy na to, że koronawirus, który jest potężnym zagrożeniem i oczywiście nie ma przy nim żartów, bo umierają ludzie, przesłonił nam całą resztę naszego życia". - Nie tylko nie chorujemy na inne choroby, mówiąc kolokwialnie, ale również zupełnie pomijamy kwestie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska czy ze zmianami klimatycznym i bezpieczeństwem także tym fizycznym. Wszystkie inne sprawy zeszły na dalszy plan, a my skontrowaliśmy się na koronawirusie - dodaje Sławomir Brzózek.

Co można zrobić?

Jak zatem przekonać ludzi, żeby nadal walczyli z plastikiem? - Nie możemy chować głowy w piasek i dać się przytłoczyć wizji, że wszystkie inne procesy poza wirusem zatrzymały się, bo tak nie jest. Jak musimy chodzić do pracy, żeby zarobić na jedzenie, tak samo musimy radzić sobie i racjonalnie postępować na zakupach. Nie wybierajmy tego, co jest nadmiernie opakowane i nie twórzmy nadmiernych opadów szczególnie z tworzyw sztucznych. Śmieci, które są w naszych domach, musimy po prostu segregować - słyszymy.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

  Prowadził: Roman Czejarek

  Gość: Sławomir Brzózek (ekspert w dziedzinie ekologii, wykładowca Uczelni Łazarskiego)

  Data emisji: 23.03.2021

  Godzina emisji: 11.20

  DS

  Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek ekologia odpady

  Czytaj także

  Szczepienie na koronawirusa w domu - jak załatwić? Jak wygląda?

  Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:15
  - Czy jeśli jakaś osoba ma bardzo poważne trudności z poruszaniem się, o zejściu po schodach w ogóle nie ma mowy, czy jest możliwość zaszczepienia takiej osoby w domu? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Zaburzony sen wpływa na jakość życia w kolejnym dniu

  Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:38
  Zdrowy i spokojny sen to klucz do wypoczynku i regeneracji sił. Niestety, są czynniki, które sen zaburzają. W Światowym Dniu Snu, przypadającym w tym roku właśnie 19 marca, rozmawiamy o problemach, które zaburzają sen, jak choćby chrapanie i bardzo niebezpieczny tzw. bezdech senny.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Nauczanie zdalne. Jakie przyniesie skutki w przyszłości?

  Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 13:49
  Z powodu trwającej pandemii koronawirusa od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r. szkoły ponownie przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Jak ono wygląda w praktyce i jakie może przynieść skutki w przyszłości? 
  rozwiń zwiń