Profil zaufany - cyfrowa metoda potwierdzania tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:45
Pandemia przyspieszyła cyfrową edukację Polaków. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, czyli na przykład zdobycie urzędowych dokumentów, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Rosnącą popularnością cieszą się cyfrowe dokumenty takie jak prawo jazdy, karta wozu czy e-dowód osobisty. Aby uzyskać takie dokumenty trzeba mieć tzw. profil zaufany. Założyło go już blisko 10 milionów Polaków.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Korzystanie z niektórych e-usług zwiększyło się dziesięciokrotnie. Już 10 mln osób może załatwiać swoje sprawy zdalnie

Joanna Dębek z kancelarii premiera wyjaśnia, że profil zaufany to bezpłatny i bezpieczny sposób identyfikacji elektronicznej. - W internecie, podobnie jak w urzędzie, musimy udowodnić urzędnikowi, że my to my - mówi. W urzędzie wystarczy pokazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu z fotografią. W przestrzeni cyfrowej takim potwierdzeniem tożsamości jest profil zaufany.


Posłuchaj
06:50 jedynka-25-03-2021-cztery-pory-roku-profil zaufany.mp3 Do czego przydaje się profil zaufany? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


internet zakupy 1200 shutterstock.jpg
Zakupy on-line stają się coraz popularniejsze. Pandemia zmienia nasze zwyczaje

Każdy obywatel może mieć tylko jeden profil zaufany, bo jest on powiązany z numerem PESEL. W nim zapisane są wszystkie ważniejsze informacje dotyczące danej osoby. Gość Programu 1 Polskiego Radia zapewnia, że sposób zakładania i potwierdzanie profilu zaufanego jest tak skonstruowany, żeby te dane zapisać bezpiecznie.


. .

Joanna Dębek radzi, że najprościej profil zaufany utworzyć za pośrednictwem banku, ponieważ w momencie zakładania w nim konta podaliśmy nasze dane i zostały one zweryfikowane. Kiedy ktoś korzysta z profilu za pośrednictwem banku, nie dostaje osobnego loginu i hasła, ale loguje się danymi bankowymi, a potem jest przekierowywany do profilu.

Jeżeli ktoś nie korzysta z usług banków albo nie chce tą drogą zakładać profilu, musi złożyć przez internet wniosek, a potem osobiście pójść do urzędu i pokazać dowód urzędnikowi, który zatwierdzi taki profil. - To może być urząd gminny, a nawet poczta, takich miejsc w Polsce jest 1,5 tysiąca - mówi.

Profil przydaje się w różnych sprawach. Na przykład umożliwia zapisanie się na testy koronawirusa, na szczepienia przeciwko COVID-19, zgłoszenie kupna lub sprzedaż pojazdu, zgłoszenie urodzenia dziecka, złożenie wniosku o odpis różnych dokumentów.

Więcej szczegółów [TUTAJ]

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Joanna Dębek (Departament Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 9.36

ag
Czytaj także

Jakie słuchawki i drukarka dla dziecka do nauki online?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 20:44
Wydawałoby się, że wystarczą jakiekolwiek słuchawki i dziecko może uczestniczyć w lekcjach online. Mateusz Kulik, który zajmuje się nowoczesnymi technologiami, przekonuje, że dobre słuchawki to ważna sprawa. Zwłaszcza przy nauce domowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Takie błędy najczęściej popełniamy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 12:40
Najwięcej błędów w internecie popełniamy na Facebooku, Twitterze oraz YouTube. Portal nadwyraz.pl przygotował 
rozwiń zwiń