Ekspert radzi: jak brać kredyt, to z głową

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 12:47
Często zaczyna się niewinnie: brakuje pieniędzy, więc pożyczamy, a później... są problemy. Patrząc na ostatnie dane, można wywnioskować, że w czasie pandemii Polacy poszli po rozum do głowy i przestali brać kredyty bez opamiętania. Warto zauważyć, że wiele z nich bywa ukrytych. Okazje typu "kredyt zero procent" lub "przez pierwsze pół roku nie płacisz" to też pożyczka, tylko inaczej nazwana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

banki 1200.jpg
Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Prof. Waldemar Rogowski zauważa, że w 2020 roku wartość kredytów spadła we wszystkich działach oprócz jednego. Chodzi o zakupy ratalne.


Posłuchaj
06:53 Jedynka-30-03-2021-cztery-pory-roku-kredtyty.mp3 Na co należy uważać, biorąc kredyt (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Ekonomista wyjaśnia, że prawdopodobnie Polacy zaczęli wydawać oszczędności, wzrosła też sprzedaż online, więc kupowanie stało się łatwiejsze. - Jest jeszcze trzeci powód - w dobie pracy i nauki zdalnej gwałtownie wzrósł popyt na urządzenia elektroniczne - mówi.


. .

Wskazuje, że wzięcie kredytu dzisiaj, to konsumpcja przyszłych dochodów. I tu trzeba postawić sobie pytanie. - Jak stabilne będą moje dochody w przyszłości - zauważa. Bo w dobie pandemii może się okazać, że za rok, dwa lata ktoś straci pracę, gdyż jego zakład upadnie lub jego kwalifikacje będą już nieprzydatne. Choć w czasach pandemii zapotrzebowanie na niektórych pracowników i ich umiejętności znacznie wzrosło.


Posłuchaj
02:47 Jedynka-30-03-2021-cztery-pory-roku-branie-kredytów.mp3 Jak Polacy biorą kredyty (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Prof. Waldemar Rogowski radzi, by wyliczyć dochody rozporządzalne, czyli dochody pomniejszone o wydatki stałe typu czynsz, opłaty etc. Wtedy łączną kwotę rat wszystkich kredytów, także tych na kartach kredytowych, należy podzielić przez taki dochód. Jeżeli wskaźnik ten nie będzie większy niż 0,5, to oznacza, że nasza sytuacja finansowa jest w miarę bezpieczna. Powyżej tej wartości mogą być już kłopoty ze spłatą któregoś zobowiązania.

Suma wszystkich kredytów i pożyczek zawartych przez Polaków do końca 2020 roku przekroczyła 700 miliardów złotych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Waldemar Rogowski (główny analityk Biura Informacji Kredytowej, SGH)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 9.34

ag