Pogotowie porządkowe. Jak sukcesywnie pozbywać się starych rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 12:33
W "Czterech porach roku" mówiliśmy o pogotowiu porządkowym, czyli o tym, jak przygotować się na zmiany - od polegających na wyrzucaniu rzeczy po zmiany wewnętrzne, nieprzywiązywanie się do przedmiotów i ograniczenie swoich potrzeb. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel.com

shutterstock_nauczanie zdalne 1200.jpg
Nauczanie zdalne. Jakie przyniesie skutki w przyszłości?

Zrób sobie plan

Agnieszka Witkowska, architekt porządku przyznaje, że przed sprzątaniem warto przygotować sobie plan działania. - Najważniejszym, tym co przyniesie nam efekty, jest zrobienie sobie planu - mówi. - W ten sposób zorganizujemy sobie także przestrzeń pod te porządki. Ważne, żeby nie rzucić się na jakieś zadanie, którego nie dokończymy. (...) Przed porządkowaniem warto sobie taką przestrzeń przygotować, żeby te porządki przebiegały jak najbardziej sprawnie - dodaje ekspert. 


Posłuchaj
07:17 Jedynka/4PR porządki 31.03.2021.mp3 Pogotowie porządkowe. Jak sukcesywnie pozbywać się starych rzeczy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Wyrzucać czy nie wyrzucać 

Część z nas, robiąc w domu generalne porządki, zastanawia się, czy dana rzecz jeszcze nam się przyda, czy już powinniśmy się jej pozbyć. Gość audycji radzi, aby w przypadku wątpliwości przeanalizować, czy przechowywane rzeczy mogą być jeszcze dla nas użyteczne. - Weźmy np. szafkę z szufladą, w której mamy to wszystko, co jest nam potrzebne, wyjmijmy z niej wszystko i zobaczmy, co my tam w ogóle przechowujemy. Potem wybierzmy rzeczy, które są niezbędne do funkcjonowania - przekonuje Agnieszka Witkowska. - Najczęściej bywa tak, że 90 proc. tych rzeczy, które zostają, są faktycznie do wyrzucenia. W sytuacji, kiedy mamy problem z decyzją, czy pozbyć się przedmiotów, z których od dłuższego czasu nie korzystaliśmy, polecam zrobić sobie "pudełko mięczaka", czyli takie, do którego włożymy zbędne rzeczy i ustalimy, że pozbędziemy się ich w określonym czasie np. w ciągu pół roku - tłumaczy Agnieszka Witkowska. 

Jak efektywnie sprzątać?

Według wyników badania przeprowadzonego w marcu okres przymusowego spędzania czasu w domach aż 58 proc. Polaków spędziło na robieniu gruntowanych porządków. Sprzątanie całego domu bądź mieszkania potrafi zabrać bardzo dużo czasu. - Ja preferuję krótszy czas sprzątania, ponieważ mniej się zmęczymy, kiedy po trochu będziemy uprzątać sobie przestrzeń - podpowiada rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej. - Nie stronię również od metody polegającej na zorganizowaniu weekendu totalnych porządków i zaangażowaniu do tego całej rodziny - dopowiada. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Agnieszka Witkowska (architekt porządku)

Data emisji: 31.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.38

ans

Czytaj także

Sytuacja mieszkaniowa Polaków. Ekspert: 46 proc. osób między 24., a 26. rokiem życia nie wyprowadza się od rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:57
- 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu. Jest to np. mieszkanie bez łazienki, bieżącej wody czy takie, w którym nie można sobie poradzić z zagrzybieniem i zawilgoceniem - powiedziała o sytuacji mieszkaniowej w Polsce Magdalena Ruszkowska z Habitat for Humanity.
rozwiń zwiń