Czy na Marsie istnieje życie? "Kiedyś znajdziemy obce cywilizacje..."

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:01
Amerykańska agencja kosmiczna NASA planuje lot drona Ingenuity na Marsie. Jest to część misji łazika Perseverance, który wylądował w połowie lutego na Czerwonej Planecie. Czy istnieje szansa na odkrycie na niej – teraz lub w przyszłości – jakiegokolwiek życia?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Evgeniyqw

Łazik Marsjański free gov pl-1200.jpg
NASA przygotowuje pierwszy lot drona na Marsie. To część misji łazika Perseverance

Posłuchaj
06:07 Jedynka/Cztery pory roku - 1.04.2021 kosmos Czy na Czerwonej Planecie istnieje życie? (Jedynka/Cztery pory roku)

Do lotu drona Ingenuity ma dojść nie wcześniej niż 8 kwietnia. Obecnie urządzenie jest w trakcie przemieszczania go na pas startowy, z którego dokona pierwszego lotu. Na wykonanie kilku testowych lotów dron będzie miał 30 marsjańskich dni.

- Gdybyśmy na Marsie znaleźli życie, byłby to naprawdę przewrót. Wierzę, że prędzej czy później znajdziemy obce cywilizacje, ale oczywiście wcześniej będą to jakieś bardzo proste formy życia może na Marsie, a może na księżycach Jowisza… Wydaje się, że jeśli jest chociaż najmniejsza szansa wystąpienia czegokolwiek, to znaczy, że w Kosmosie to występuje. W Kosmosie jest przecież pełno wszystkiego, jest tam mnóstwo możliwości, bardzo dużo miejsca i obiektów, na których mogą powstawać najprzeróżniejsze formy, także i formy życia - komentuje Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Prymitywne formy życia

Dr Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podchodzi do lotu drona z dystansem oraz… nadzieją.

- Z dystansem, ponieważ warunki w każdym miejscu poza Ziemią są po prostu bardzo trudne, nawet dla takich "żyjątek", które potrafią przeciwdziałać wysokim temperaturom, radiacji i różnym zmianom kwasowości. Bakterie potrafią przeżyć w różnych dziwnych miejscach, ale jak do tej pory wszystkie te miejsca, które eksplorujemy poza Ziemią, są bardzo trudne do tego, żeby życie przetrwało - mówi dr Kamil Deresz.

Zdaniem dr. Kamila Deresza, ewentualne prymitywne życie może występować na Marsie lub na księżycu Europa, który krąży wokół Jowisza. - Nadzieję rodzi we mnie to, że znajdujemy życie w różnych ekstremalnych miejscach na Ziemi, chociażby pod lodową pokrywą Antarktyki. Jeśli odkrywamy tam formy życia, które trwają od milionów lat, to może w Kosmosie także istnieją odizolowane formy życia - dodaje.

To może być całkowicie coś innego

Jerzy Rafalski zwraca uwagę, że jako ludzkość znamy jedynie życie w takiej formie, która występuje na Ziemi. - Cały czas próbujemy porównywać nasze życie z ewentualnymi innymi formami, a więc cały czas mówimy sobie, że jesteśmy w środku i jesteśmy najważniejsi, a więc poza naszym środkiem też mogą być podobne formy życia… Nie wiem, czy tak jest, ale wydaje mi się, że jeżeli faktycznie znajdziemy w przyszłości jakieś nowe formy życia, to naprawdę się zdziwimy. Powiemy wtedy, że jest to kompletnie coś innego, co stawia na głowie cały nasz obraz świata - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Jerzy Rafalski (Planetarium w Toruniu), dr Kamil Deresz (Centrum Nauki Kopernik w Warszawie)

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 11.11

DS

Czytaj także

Pogotowie porządkowe. Jak sukcesywnie pozbywać się starych rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 12:33
W "Czterech porach roku" mówiliśmy o pogotowiu porządkowym, czyli o tym, jak przygotować się na zmiany - od polegających na wyrzucaniu rzeczy po zmiany wewnętrzne, nieprzywiązywanie się do przedmiotów i ograniczenie swoich potrzeb. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak często możemy jeść jajka? Są zdrowe, ale…

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:16
Występują w muzyce, literaturze oraz filmie. Symbolizują przecież zdrowie, płodność i życie. Jajka, bo o nich mowa, to też nieodłączny element Wielkanocy. - Są także skarbnicą różnych składników odżywczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk kliniczny. A jak często powinniśmy je spożywać?
rozwiń zwiń